Cene surove nafte so v današnjem trgovanju stabilne. Na naftnem trgu tudi v novem letu pomembno vlogo igrajo napetosti v Rdečem morju, saj na ključni mednarodni trgovinski ladijski poti prihaja do napadov na trgovske ladje. Podražitev nafte na drugi strani blaži dejstvo, da napetosti še niso povzročile pomanjkanja surove nafte na trgu.
Vpliva tudi vrednost ameriškega dolarja
Za 159-litrski sod zahodnoteksaške nafte z dobavnim rokom februarja je bilo treba popoldne po singapurskem času odšteti 70,34 dolarja, kar je štiri cente več kot v torek. Severnomorska nafta brent za dobavo v marcu pa se je podražila za tri cente na 75,92 dolarja.
Cene severnomorske surove nafte so se v torek zvečer znižale za več kot dva dolarja na sod. Na trgu so se pojavljali tudi dvomi glede zmanjšanja proizvodnje v pomembnih državah članicah naftne mreže Opec+. Tiskovna agencija Bloomberg je po navedbah nemške tiskovne agencije dpa poročala, da je Rusija ob koncu leta opazno povečala izvoz surove nafte.
Poleg tega na cene nafte vpliva tudi vrednost ameriškega dolarja v primerjavi z drugimi valutami. Na začetku novega leta se je ameriška valuta okrepila. Ker se s surovo nafto običajno trguje v ameriški valuti, je zaradi močnejšega dolarja črno zlato na svetovnem trgu dražje, kar upočasnjuje povpraševanje, še navaja dpa.
STA