Washington, 23. februarja – Elon Musk, ki vodi novoustanovljeni urad za vladno učinkovitost (Doge) v ZDA, je napovedal, da bodo morali vsi zvezni uslužbenci do ponedeljka oddati poročilo o svojem delu v preteklem tednu. Neupoštevanje te zahteve bi lahko vodilo v odpuščanje, kar je sprožilo ostre kritike sindikatov.
'Če se ne bodo odzvali, se bo to štelo za prostovoljno odpoved'
"Vsi uslužbenci zvezne vlade bodo v kratkem prejeli elektronsko sporočilo, v katerem bo zahtevano, da pojasnijo, kaj so naredili prejšnji teden. Če se ne bodo odzvali, se bo to štelo za prostovoljno odpoved," je Musk v soboto zapisal v objavi na omrežju X, katerega lastnik je.
Glede na vsebino elektronskega sporočila, ki ga je kasneje prejela tudi francoska tiskovna agencija AFP, so bili ameriški zvezni uslužbenci pozvani, naj predložijo "približno pet ključnih točk z informacijami o tem, kaj so naredili prejšnji teden".
Kot razkriva vsebina elektronskega sporočila, ki ga je pridobila francoska tiskovna agencija AFP, morajo uslužbenci posredovati seznam petih glavnih nalog, ki so jih opravili. Rok za oddajo je ponedeljek do polnoči, čeprav v sporočilu ni bilo izrecno navedeno, da bo neodzivanje povzročilo odpoved zaposlitve.
'Veterani prisiljeni opravičevati svoje delovne naloge pred neizvoljenim milijarderjem'
Ameriška zveza vladnih uslužbencev (AFGE), največji sindikat zveznih uslužbencev v državi, je medtem že obljubila, da bo izpodbijala vsa morebitna nezakonita odpuščanja. Predsednik AFGE Everett Kelley je kritiziral Muska in vlado predsednika Donalda Trumpa, češ da ta poteza kaže na "popoln prezir do zveznih uslužbencev in ključnih storitev, ki jih zagotavljajo Američanom".
"Kruto in nespoštljivo je do več sto tisoč veteranov, ki sedaj nosijo svojo drugo uniformo v javni upravi, da so prisiljeni opravičevati svoje delovne naloge pred tem privilegiranim in neizvoljenim milijarderjem, ki v življenju ni opravil niti ene ure poštene javne službe," je dodal. Nekateri zvezni uslužbenci so AFP povedali, da so prejeli navodila, naj na sporočilo ne odgovarjajo in počakajo na nadaljnje smernice.
Musk, ki je znan kot eden najtesnejših zaveznikov predsednika Donalda Trumpa, si po njegovem ponovnem prihodu na oblast prizadeva za zmanjšanje vladnih programov in zmanjšanje števila zaposlenih v javni upravi. Trump je v soboto izrazil podporo Muskovim ukrepom in ga spodbudil, naj bo še bolj odločen pri zmanjševanju zveznih izdatkov.
Bela hiša je ob tem poudarila, da Musk deluje zgolj kot višji svetovalec predsednika in nima formalnih pooblastil za sprejemanje vladnih odločitev.