Poslanec Evropskega parlamenta Manfred Weber zaradi morebitne vrnitve Donalna Trumpa v Belo hišo Evropejce poziva, naj se pripravijo na vojno brez podpore ZDA, pri čemer je predvsem ključno, da izboljšajo jedrsko orožje, navaja hrvaški Index.

Nato se zanaša na ameriško jedrsko orožje

Vse bolj verjetna Trumpova nominacija za republikansko predsedniško nominacijo po prepričljivih zmagah na predizborih v Iowi in New Hampshiru je prestrašila Evropo. Trump je namreč državam EU večkrat očital, da ne naredijo dovolj za obrambo, in zagrozil, da ne bo branil Evrope, če bo napadena.

Manfred Weber je vodja desnosredinske Evropske ljudske stranke (EPP), za katero se trenutno kaže, da bo zmagala na junijskih volitvah v Evropski parlament. V telefonskem intervjuju za Politico je dejal, da mora biti Evropa dovolj močna, da se brani brez Nata ali 'v času Trumpa': "Ne glede na to, kdo je izvoljen v Ameriki, mora biti Evropa sposobna biti zunanjepolitično neodvisna in se znati braniti neodvisno od drugih," je dejal vplivni nemški konservativec.

To vodi do vznemirljivega vprašanja evropske jedrske obrambe. Nato se namreč trenutno močno zanaša na ameriške jedrske konice, ki so nameščene v šestih vojaških letalskih bazah v Belgiji, Nemčiji, Italiji, na Nizozemskem in v Turčiji. Weber zato pravi, da mora Evropa bit isposobna odvrniti potencialni napad in se braniti, saj je jedrska pripravljenost odločilna.

Od ruske invazije na Ukrajino je Putin znatno okrepil jedrsko pripravljenost države in Zahodu redno izdajal prikrite jedrske grožnje. Znotraj EU je edina država, ki bi lahko tukaj imela večjo vlogo, Francija, ki ima okoli 300 jedrskih konic. Weber je zato za Politico poudaril, da bi morali francosko jedrsko orožje vključiti tudi v evropske strukture.

Druga evropska jedrska sila je Velika Britanija, zato Weber pravi, da bi bil po Brexitu čas za konstruktiven dialog z našimi 'britanskimi prijatelji'.