Francoska policija je na letališču v bližini Pariza aretirala soustanovitelja in glavnega izvršnega direktorja Telegrama Pavla Durova, in sicer zaradi domnevnih kaznivih dejanj, povezanih z njegovo aplikacijo za sporočanje Telegram. Devetintridesetletnega Durova so aretirali v soboto na letališču Le Bourget severno od francoske prestolnice, potem ko je prispel iz azerbajdžanske prestolnice Baku. Že danes naj bi se pojavil na sodišču, možnosti za njegovo izpustitev pa sodeč po poročanju tujih medijev praktično ni. Novica je hitro završala po spletu, vsi pa se sprašujejo, kaj je počel v Franciji.
Preiskovalci šokirani, da je prišel v Francijo
Francoske oblasti Durova obtožujejo, da ni sprejel zadostnih ukrepov za omejevanje kriminalnega delovanja na svoji platformi. Francoski urad OFMIN, ki se ukvarja s preprečevanjem nasilja nad mladoletniki, je zanj izdal nalog za aretacijo zaradi domnevnega omogočanja kaznivih dejanj, vključno z goljufijami, trgovino z drogami, spletnim ustrahovanjem, organiziranim kriminalom in spodbujanjem terorizma.
"Dovolj je Telegramove nekaznovanosti," je dejal eden od preiskovalcev, ob tem pa izrazil presenečenje nad tem, da je Durov sploh prišel v Francijo, saj je vedel, da ga iščejo. Vir blizu preiskave je ugibal, ali je šlo za nenačrtovan postanek na letu, saj se mu zdi neverjetno, da bi naredil takšno napako.
Lastnik omrežja Telegram za šifrirano sporočanje s sedežem v Dubaju je svojo aplikacijo predstavljal kot alternativo velikim platformam v lasti ZDA, ki so bile deležne številnih kritik zaradi komercialnega izkoriščanja osebnih podatkov uporabnikov, navaja AFP. Telegram se je na drugi strani zavezal, da nikoli ne bo razkril nobenih podatkov o svojih uporabnikih.
'Persona non grata' tudi v Rusiji
Durov je aprila v enem svojih redkih intervjujev povedal, da je zamisel o aplikaciji za šifrirano sporočanje dobil zaradi pritiskov ruske vlade na rusko družbeno omrežje VK. Tega je leta 2006 ustvaril skupaj s tremi sodelavci, leta 2014 pa je prodal svoj delež v podjetju in zapustil Rusijo. Zaradi tega je 'persona non grata' tudi v Rusiji, dejal pa je, da bi bil raje svoboden, kot kogarkoli ukazoval.
Premoženje Pavla Durova je ocenjeno na 15,5 milijarde dolarjev.
Pojasnil je tudi, da se je po odhodu iz Rusije skušal ustaliti v Berlinu, Londonu, Singapurju in San Franciscu, na koncu pa se je odločil za Dubaj. Njegovo podjetje s sedežem v Združenih arabskih emiratih se je uspelo izogibati regulacijam, ki so jih v zadnjem času - zlasti v Evropi - vse pogosteje deležne velike spletne platforme.
Nevtralna platforma ali igralec v geopolitiki?
Telegram je imel julija letos več kot 950 milijonov aktivnih uporabnikov. Vrednost platforme je ocenjena na 30 milijard dolarjev. Soustanovitelj kanala je njegov brat Nikolaj, ki je tudi glavni programer. Rast priljubljenosti Telegrama sovpada z začetkom ruske invazije na Ukrajino februarja 2022, ko sta obe strani začeli uporabljati platformo za širjenje informacij in novic s fronte, pogosto nepreverjenih in spornih.
"Telegramov cilj je biti nevtralna platforma, ne igralec v geopolitiki," je dejal Durov.
100 otrok v 12 državah
Pavel Durov ni poročen in o njegovem zasebnem življenju je znanega malo. Vendar je nedavno v svoji objavi na Telegramu razkril, da je darovalec sperme in ima vsaj 100 otrok v 12 državah. "Pravkar sem izvedel, da imam več kot 100 bioloških otrok. Kako je to mogoče za nekoga, ki ni bil nikoli poročen in raje živi sam?" je zapisal.
Povedal je, da ga je pred 15 leti tesna prijateljica, ki je imela težave z zanositvijo, prosila, naj daruje spermo. Na kliniki, kamor je šel darovat, so ga obvestili, da velja za "vrhunskega darovalca" in da lahko njegove donacije pomagajo parom po vsem svetu. "Koncept se je zdel dovolj neverjeten, da me je prepričal, da privolim v darovanje sperme," je komentiral Durov po poročanju srbskega Kurirja.
Podpora Elona Muska
Ameriški tehnološki mogotec in lastnik X-a Elon Musk se je hitro odzval na novico o aretaciji lastnika Telegrama Pavla Durova v Franciji in na svoji platformi takoj sprožil kampanjo za njegovo izpustitev.
Ameriški milijarder se je postavil na stran ustanovitelja kanala Telegram, zato na svojem omrežju nenehno objavlja pozive k njegovi izpustitvi. Med drugim je že začel hashtag "Svoboda za Pavla", torej #freepavel. Napovedal je tudi temno prihodnost po aretaciji Durova. "Predstavljajte si: leto 2030 je in v Evropi vas aretirajo, ker ste všečkali meme," je zapisal.