V povprečju je 79 odstotkov mladostnikov v Evropi vsaj enkrat v življenju pilo alkohol, skoraj polovica (47 odstotkov) pa je po alkoholu poseglo v zadnjem mesecu. V primerjavi z letom 2003 je raba alkohola med mladimi občutno padla, saj je takrat vsaj enkrat v življenju pilo kar 91 odstotkov anketiranih, v zadnjem mesecu pa 63 odstotkov.
Pozitiven trend so zabeležili tudi na področju kajenja. Od leta 1995 je delež tistih, ki kadijo dnevno, z 20 odstotkov padel na 10 odstotkov. Najnovejši izsledki kažejo tudi na povečano uporabo elektronskih cigaret. V zadnjem mesecu jo je uporabilo 14 odstotkov vprašanih. Študija sicer ni preučevala vsebine elektronskih cigaret, a je po navedbah avtorjev verjetno, da velik delež vsebuje nikotin, zato bi lahko njegova uporaba med mladimi ponovno začela naraščati.
Najpogostejša droga med mladimi konoplja
Vsak šesti evropski mladostnik (17 odstotkov) je vsaj enkrat v življenju poskusil prepovedano drogo. Pri tem najpogosteje uporabljena droga ostaja konoplja. V povprečju je 16 odstotkov anketiranih navedlo, da so jo uporabili vsaj enkrat v življenju. Leta 1995 je ta delež znašal 11 odstotkov.
“Zaskrbljujoča ostaja nemedicinska uporaba zdravil na recept med mladostniki,” so opozorili v poročilu. Da bi se zadeli, je vsaj enkrat po pomirjevalih poseglo 6,6 odstotkov vprašanih, štirje odstotki pa po protibolečinskih zdravil. V povprečju je 3,4 odstotka (štirje odstotki leta 2015) sodelujočih poročalo o uporabi novih psihoaktivnih snovi. Skoraj vsi uporabniki novih psihoaktivnih snovi so hkrati uživali še alkohol, konopljo ali poživila.
Veliko časa na družbenih omrežjih
Med dijaki v Evropi je priljubljena dejavnost postala tudi igranje iger na srečo. V zadnjem letu je 22 odstotkov vprašanjih poročalo o tem, da so igrali vsaj eno, večinoma loterijo. Igre na srečo igra več fantov, dekleta pa v primerjavi z njimi več časa preživijo na družbenih omrežjih.
Ta so med evropskimi mladostniki sicer precej priljubljena, saj na običajni šolski dan na njih v povprečju porabijo od dve do tri ure. Ob dnevih, ko ni pouka, pa se ta čas povzpne na šest ali več ur. V raziskavi je sodelovalo 99.647 mladih iz 35 evropskih držav, od tega iz 25 držav članic EU.