Pri teh poslih so uporabniki sklenili s platformo eToro pogodbe, po katerih so njihovi dobički ali izgube pri kriptovalutah bili podvojeni. Če je, denimo, vrednost bitcoina narasla za 1000 evrov, je vlagatelj ustvaril 2000 evrov dobička. Če je vrednost padla za 1000 evrov, je ustvaril 2000 evrov izgube. Ko je v petek zvečer vrednost bitcoina strmo rasla in bi to povzročilo platformi eToro velike izgube, je ta enostransko prekinila pogodbe vseh uporabnikov v EU.
Prizadeti le uporabniki v EU
V ZDA in Veliki Britaniji takšni posli niso dovoljeni, zato je ukrep prizadel le uporabnike v EU. Ukrep naj bi na globalni ravni prizadel okoli 320.000 uporabnikov. Odvetnik Slavko Vesenjak in profesor Jurij Toplak z Alma Mater Europaea pripravljata skupinsko tožbo in vlogo za odvzem licence, ki jo je eToro pridobil na Cipru. Dogodek je požel veliko pozornost svetovnih medijev. O njem poročajo Wall Street Journal, Yahoo Finance, Nasdaq in Coindesk, vodilni portal o kriptovalutah.
Pri nobeni posredniški hiši ali platformi ni prakse, da bi uporabnik vložil svoj denar, borzna hiša pa bi njegov portfelj brez soglasja spreminjala, prodajala vrednostne papirje ali prekinjala pogodbe o investicijah.
Podjetje eToro se sklicuje na splošne pogoje, ki naj bi mu omogočali enostransko prekinjanje in spreminjanje pogodb. “Pri nobeni posredniški hiši ali platformi ni prakse, da bi uporabnik vložil svoj denar, borzna hiša pa bi njegov portfelj brez soglasja spreminjala, prodajala vrednostne papirje ali prekinjala pogodbe o investicijah,” pravi odvetnik Vesenjak. “Če si eToro takšno pravico jemlje, ali si jo je vpisal v splošne pogoje in na njo vlagateljev ni opozoril, je njegovo ravnanje v neskladju s pravom EU,” dodaja profesor Toplak.