Lonely Planet je objavil seznam 20 najboljših termalnih vrelcev v Evropi, med katerimi se je znašel tudi Klevevž v Sloveniji.
Majhen termalni vrelec na Dolenjskem
Klevevž je majhen zunanji izvir v vasi Klevevž, ki ga odlikujejo čarobni odtenki zelene. Poleg tega Lonely Planet priporoča tudi obisk Dolenjskih Toplic, ki jih opisuje kot eno najodličnejših in najlepših slovenskih zdravilišč.
Klevevž je v svoji Slavi vojvodine Kranjske omenjal že Janez Vajkard Valvasor, ki ga je omenil kot sotesko z manjšimi slapiči. Ob vznožju zadnjega slapu se na desnem bregu potoka nahaja bazen, kjer se zbira voda iz izvira Klevevška toplica. Ta priteka na površje ob geološkem prelomu s temperaturo 24,8 °C[1]. Bazen je priljubljen predvsem med obiskovalci, ki ga pogosto uporabljajo za poletno kopanje.
Na seznamu so se znašli tudi:
Modra laguna, Islandija: Morda najbolj znan geotermalni bazen v Evropi, ki se nahaja sredi vulkanskih polj in ponuja edinstveno kopalno izkušnjo.
Thermae Bath Spa, Bath, Anglija: Zgodovinsko termalno kopališče, kjer lahko obiskovalci uživajo v zdravilnih vodah edinega naravnega vročega izvira v Veliki Britaniji.
Jezero Hévíz, Hévíz, Madžarska: Največje biološko aktivno naravno zdravilno jezero na svetu, ki omogoča kopanje na prostem skozi vse leto.
Bains de Dorres, Pireneji, Francija: Majhen žveplov termalni izvir na nadmorski višini 1450 m, ki ponuja čudovit razgled na doline.
Kleopatrine kopeli, Pamukkale, Turčija: Naravni termalni bazeni z značilnimi belimi apnenčastimi terasami, ki so del Unescove svetovne dediščine.
Terme di Saturnia, Toskana, Italija: Naravni termalni vrelci s kaskadnimi bazeni, znani po svojih zdravilnih lastnostih in slikoviti pokrajini.
Széchenyi Baths, Budimpešta, Madžarska: Ena največjih termalnih kopališč v Evropi z 18 bazeni in številnimi savnami ter parnimi sobami.
Palia Kameni, Santorini, Grčija: Vulkanjski termalni izviri z značilno rdečkasto vodo, dostopni s čolnom iz Santorinija.
Hammam Al Ándalus, Granada, Španija: Tradicionalno arabsko kopališče, ki ponuja razkošno termalno doživetje v zgodovinskem okolju.
Kaiser-Friedrich-Therme, Wiesbaden, Nemčija: Art nouveau termalni kompleks z bogato zgodovino, zgrajen na mestu rimskih term.
Karlovy Vary (Carlsbad), Češka: Znano zdraviliško mesto s številnimi termalnimi vrelci, kjer lahko obiskovalci uživajo v zdravilnih vodah in arhitekturnih lepotah.
Laugarvatn Fontana, Islandija: Kopališče ob geotermalnem jezeru Laugarvatn, kjer se obiskovalci lahko sprostijo v mineralnih bazenih s pogledom na severni sij.
Château des Thermes, Chaudfontaine, Belgija: Luksuzni termalni kompleks z zunanjim termalnim bazenom, turškimi kopelmi in solno sobo, znan po svojih terapevtskih učinkih.
Ta seznam ponuja tako pester izbor termalnih destinacij po vsej Evropi, ki združujejo naravne lepote, zgodovino ter sprostitev.