Kitajska je danes zabeležila le en domač primer okužbe s koronavirusom, a tudi 20 primerov pri ljudeh, ki so prišli iz tujine. Oblasti se že bojijo, da bi ti uvoženi primeri lahko ogrozili napredek, ki so ga naredili v boju za zajezitev virusa, zato strogi omejevalni ukrepi ostajajo v veljavi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Po uvedbi stroge karantene zlasti za 11-milijonsko mesto Wuhan in provinco Hubei, kjer se je začel širiti novi koronavirus, se je v zadnjih dneh širjenje virusa močno omejilo. Izven province Hubei že več dni niso zabeležili nobenega novega primera okužbe, ki bi bil posledica prenosa v državi.
Sedaj pa v Kitajsko prihaja vse več “uvoženih” primerov okuženih. V to državo z letali prihaja okoli 20.000 ljudi dnevno in doslej so skupaj zabeležili že 143 okuženih ljudi, ki so prišli iz tujine, je danes sporočila nacionalna komisija za zdravje. Od 20 novih “uvoženih” primerov okužbe so jih devet zabeležili v Pekingu, tri pa v Šanghaju.
Peking je zato s ponedeljkom uvedel obvezno 14-dnevno karanteno v posebej določenih hotelih in namestitvah za skoraj vse, ki pridejo iz tujine. Le tisti, ki živijo sami, ali pa mladoletniki, starostniki, nosečnice ali tisti, ki imajo posebne potrebe, gredo lahko v samoizolacijo v svojem domu.
Povečalo se je število smrtnih primerov
Na Kitajskem se je sicer povečalo tudi število smrtnih primerov zaradi koronavirusa, in sicer za 13. Skupno so v tej državi od začetka širjenja virusa decembra lani zabeležili 3226 primerov smrti zaradi koronavirusa. Potrdili so 80.881 primerov okužbe. Večina jih je bolezen covid-19 že prebolela. Manj kot 9000 jih je še okuženih, še navaja AFP.
Medtem se virus vse bolj virulentno širi drugod po svetu. Svetovna zdravstvena organizacija je v ponedeljek opozorila, da so okužbe drugod po svetu že presegle število okužb na Kitajskem. Skupno je bilo namreč doslej potrjenih že več kot 181.500 okužb v 145 državah. Umrlo je več kot 7000 ljudi. Eden tudi v Sloveniji.
STA