Danes je Svetovni sklad za naravo (WWF) objavil poročilo o stanju planeta. Poročilo opozarja, da bodo v naslednjih petih letih potrebna velika prizadevanja za reševanja dvojne krize podnebnih sprememb.
Množično zmanjšanje nekaterih divjih vrst
Glede na poročilo iz leta 2024 je v samo 50-ih letih prišlo do katastrofalnega povprečnega zmanjšanja populacij nekaterih divjih vrst za 73 %. Opozarjajo, da bodo v naslednjih petih letih potrebna prizadevanja za reševanje dvojne krize. Gre tako za podnebne spremembe kot tudi izgube biotskih raznovrstnosti, saj se Zemlja približuje prelomnim točkam, ki resno ogrožajo človeštvo.
Zmanjševanje populacij divjih vrst je lahko zgodnji pokazatelj povečanega tveganja izumrtja in potencialne izgube zdravih ekosistemov. Ko so ekosistemi poškodovani, prenehajo zagotavljati koristi, od katerih smo odvisni, to so predvsem čist zrak, voda in zdrava tla za hrano. Prelomna točka nastopi, ko je ekosistem potisnjen čez kritični prag, kar vodi do pomembnih in potencialno nepopravljivih sprememb.
Izginotje amazonskega pragozda, odmiranje koralnih grebenov...
Globalne prelomne točke, kot sta izginotje amazonskega deževnega gozda in množično odmiranje koralnih grebenov, močno vplivajo na ves planet in lahko ogrozijo prehransko varnost in varnost dohodka. Opozorilo prihaja po tem, ko je število gozdnih požarov v Amazoniji septembra doseglo 14-letni vrh, kar je že četrtič v tem letu, da je uradno prišlo do globalnega množičnega beljenja koral.
"Imamo globalne sporazume in rešitve, s katerimi bi naravo do leta 2030 vrnili na pot okrevanja, vendar je bil doslej dosežen le majhen napredek pri izvajanju in premalo je občutka nujnosti. Odločitve, ki jih bomo sprejeli, in dejanja, ki jih bomo sprejeli v naslednjih petih letih, bodo ključni za prihodnost življenja na Zemlji. V naših rokah imamo moč in možnost, da spremenimo obstoječo pot. Naš planet lahko obnovimo, vendar moramo ukrepati zdaj", je dejala generalna direktorica WWF Kirsten Schuyt.