To je le ena izmed idej, ki so jih ta teden v Bruslju predstavili ministri EU za izobraževanje in mladino - poleg predlogov za strožje preverjanje starosti, omejitve uporabe družbenih medijev za mladoletnike in vseevropski akcijski načrt za boj proti spletnemu ustrahovanju.

Ministri so razpravljali o tem, kako bolje zaščititi mlade na spletu

Čeprav vsega ni mogoče sprejeti v zakonodajo, je bilo sporočilo jasno: EU želi biti strožja do tehnologije, ko gre za otroke. Eden od predlogov je bila popolna prepoved mobilnih telefonov v šolah. Več držav EU je sicer že ubralo to pot, sem spadajo denimo Francija, Nizozemska, Italija, nekatere španske regije in pred kratkim tudi Luksemburg. Ben Carter, profesor statistike na King's Collegeu v Londonu, je decembra v pogovoru za Euronews dejal: "Nihče nima odgovora na vprašanje, ali je prepoved telefonov v šolah dobra ali slaba stvar."

A nekatere vlade želijo iti še dlje. Francija je predlagala vseevropsko prepoved družbenih omreži za mlajše od 15 let. Francoski predsednik Emmanuel Macron je prav tako podprl strožja pravila, saj je lani pozval k prepovedi pametnih telefonov za otroke, mlajše od 11 let, in strožjemu preverjanju starosti na platformah družbenih medijev. Španski državni sekretar za mladino in otroke Rubén Pérez Correa je, podobno kot Macron, poudaril potrebo po strožjem spletnem preverjanju starosti. Izpostavil je nov zakon o zaščiti otrok, o katerem razpravljajo v španskem parlamentu in ki bi razširil uporabo Cartera Digital (nacionalne aplikacije za identifikacijsko denarnico za dostop do spletnih mest za odrasle), ki bi preverjala, ali so uporabniki starejši od 18 let, preden si ogledajo videoposnetke na YouTubu ali ustvarijo račun na družbenih omrežjih.

Problem preverjanja starosti v EU

Meta, matična družba Facebooka in Instagrama pravi, da bi morala odgovornost prevzeti trgovina z aplikacijami, in poziva k temu, da se preverjanja namesto tega izvajajo na tej ravni. Več zakonov EU že zahteva, da platforme preverjajo starost svojih uporabnikov. Zakon o digitalnih storitvah (DSA) in direktiva o avdiovizualnih medijskih storitvah (AVMSD) vključujeta določbe za zaščito otrok pred škodljivimi vsebinami, medtem ko Splošna uredba o varstvu podatkov (GDPR) zajema zasebnost podatkov mladoletnikov. Predlagana uredba o gradivu s spolno zlorabo otrok (CSAM), o kateri se še pogaja Svet EU, bi prav tako zahtevala učinkovito identifikacijo starosti za zaščito otrok pred plenilci.

"Da bi se kaj premaknilo naprej, potrebujemo Evropsko komisijo in sodelovanje. Posamezne države ne bodo mogle uvesti učinkovite starostne omejitve, medtem ko je skupaj to mogoče," je za Euronews povedala poljska ministrica za šolstvo Barbara Nowacka. Evropski komisar za medgeneracijsko pravičnost, mlade, kulturo in šport Glenn Micallef pa je za prej omenjeni medij povedal, da je v pripravi več novih pobud, vključno s smernicami EU o zaščiti otrok, akcijskim načrtom proti spletnemu ustrahovanju in novo študijo o vplivu družbenih medijev na duševno zdravje, ki naj bi bila objavljena pred koncem leta 2025.