Svet EU je dokončno sprejel nove ukrepe za bolj trajnostno embalažo in zmanjšanje količine odpadne embalaže v EU. Sprejeta uredba med drugim vključuje cilje glede zmanjšanja količine embalaže za pet odstotkov do leta 2030, za 10 odstotkov do leta 2035 in za 15 odstotkov do leta 2040.

Omejitev embalaž za enkratno uporabo

Uredba bo prispevala k znatnemu zmanjšanju nastajanja odpadne embalaže, saj določa zavezujoče cilje glede ponovne uporabe, uvaja omejitve pri uporabi nekaterih vrst embalaže za enkratno uporabo ter od gospodarskih subjektov zahteva, da čim bolj zmanjšajo količino uporabljene embalaže, so v sporočilu za javnost zapisali pri Svetu EU.

Nekatere vrste plastične embalaže za enkratno uporabo bodo od 1. januarja 2030 prepovedane. To so embalaža za enkratno uporabo za nepredelano sveže sadje in zelenjavo, embalaža za hrano in pijačo, ki se pripravi in zaužije v hotelih, kavarnah in restavracijah, embalaža za posamezne porcije (na primer za prelive, omake, smetano, sladkor), miniaturna embalaža za toaletne izdelke v hotelih in zelo lahke plastične nosilne vrečke (z debelino stene manj kot 15 mikronov).

Hrana na domu zgolj z lastnimi posodami

V skladu z novimi pravili bodo morala podjetja, ki nudijo hrano za na dom, obenem strankam omogočiti, da lahko prinesejo lastno posodo za hladne ali vroče napitke ali pripravljeno hrano.

Predlog nove uredbe za bolj trajnostno embalažo in zmanjšanje količine odpadne embalaže je Evropska komisija predstavila novembra 2022, po dveh krogih neformalnih pogajanj pa je bil v začetku letošnjega marca dosežen okvirni politični dogovor glede uredbe.

Direktiva bo začela veljati 20 dni po objavi v uradnem listu EU

Evropski poslanci so zakonodajo potrdili aprila. Direktiva bo začela veljati 20 dni po objavi v uradnem listu EU, uporabljati pa se jo bo začelo 18 mesecev pozneje.

Kot so spomnile države članice EU, se količina odpadne embalaže krepi. Leta 2022 je bilo tako v EU ustvarjenih 186,5 kilograma odpadne embalaže na osebo. Od tega je bilo 36 kilogramov plastične embalaže.

STA