V Nemčiji so pred kratkim zaključili z šestmesečnim eksperimentom štiridnevnega delovnika, v katerem je sodelovalo 45 podjetij. Rezultati so bili tako pozitivni, da se je večina podjetij, ki so sodelovala v eksperimentu, odločila, da s takšnim načinom dela nadaljuje.
Raziskavo so želeli izvesti že pred dvema letoma, ampak takrat ni bilo zainteresiranih podjetij. Letos se je prijavilo veliko podjetij, vendar sta dve podjetji prenehali še pred iztekom roka eksperimenta, dve pa nista zares skrajšali svojega delovnika, tako, da je 41 podjetij dejansko sodelovalo pri poskusu.
Merili različne dejavnike
Julia Backmann, vodja raziskave je po poročanju Index.hr dejala, da znanstveniki niso ocenjevali zgolj samoocene lastnega počutja, ki so jih posredovali zaposleni, temveč so merili tudi njihove fiziološke podatke, kamor sodijo srčni utrip, kakovost spanja, stopnja aktivnosti. Vzeli so jim še vzorce las, ki so nato pokazali, ali so bile osebe v stresnih situacijah. Zraven so spremljali tudi produktivnost.
Glavne ugotovitve štiridnevnega delovnika tako kažejo, da so bili zaposleni bolj spočiti, bolje razpoloženi in bolj motivirani za delo. Produktivnost je ostala enaka ali celo višja v primerjavi s petdnevnim delovnim tednom. Kljub skrajšanju delovnega časa tako prihodki in dobiček podjetja ostajajo enaki ali se celo povečujejo. Obenem pa so zaposleni imeli manj občutka izčrpanosti na delovnem mestu.