V Nemčiji danes potekajo predčasne parlamentarne volitve. Ankete napovedujejo zmago opozicijske konservativne unije CDU/CSU, ki pa bo za večino v parlamentu potrebovala koalicijskega partnerja, najverjetneje socialdemokrate (SPD) ali Zelene.
Volilna kampanja v senci več napadov priseljencev
Decembra lani je kancler Olaf Scholz (SPD) po odhodu liberalcev (FDP) iz vlade pričakovano izgubil zaupnico v bundestagu, kar je vodilo v sklic predčasnih volitev. Zadnje predčasne volitve so bile leta 2005, ko je je zaupnico izgubil takratni socialdemokratski kancler Gerhard Schröder.
Podobno kot takrat se tudi tokrat zmaga napoveduje CDU/CSU, s čimer bi lahko vodja CDU Friedrich Merz postal novi nemški kancler.
CDU pod Merzom velja za bolj konservativno, prvič pa se je zgodilo, da je kršila tabu sodelovanja s skrajno Alternativo za Nemčijo (AfD), ko je slednja v bundestagu potrdila Merzov predlog glede zaostritve migracij. AfD se bo verjetno tokrat prvič zavihtela na drugo mesto, saj ji ankete napovedujejo okoli 20 odstotkov glasov. Pred njo bo z okoli 30 odstotki predvidoma konservativna unija.
Tretje mesto naj bi zasedli socialdemokrati (SPD) z okoli 15 odstotki glasov, tik za njimi pa naj bi bili Zeleni z okoli 13 odstotki glasov. V bundestag bi se lahko uvrstila še Levica, medtem ko bi lahko zunaj parlamenta tokrat ostali liberalci (FDP) in levo Zavezništvo Sahre Wagenknecht.
Volilna kampanja je potekala v senci več napadov, ki so jih zakrivili priseljenci. Veliko se je govorilo še o gospodarskem okrevanju, v zadnjem tednu pa tudi o vojni v Ukrajini.
Volišča bodo danes odprta od 8. do 18. ure. Ob zaprtju volišč je pričakovati prve projekcije.
STA