Kitajska je v petek zvečer izstrelila misijo Tianzhou-8 za oskrbo vesoljske postaje Tiangong, poroča kitajska tiskovna agencija Xinhua.
Prototipi opek iz zemeljskih materialov
Z njo so v vesolje poslali prototipe opek iz različnih zemeljskih materialov, kot je bazalt, ki imajo podobne lastnosti kot lunina tla. Koščke teh opek bodo na vesoljski postaji preizkusili z različnimi testi.
China tests building materials for a future Moon base with lunar soil bricks, marking a significant milestone in its ambitious lunar exploration plans. The cargo rocket carrying brick samples was launched to the Tiangong space station, part of Beijing's mission to put humans on… pic.twitter.com/UIqNEh3PsB
— Economy.pk (@pk_economy) November 16, 2024
Želijo ugotoviti, ali bi bile opeke iz materialov v luninih tleh primerne za gradnjo baze na Luni.
"Predvsem gre za izpostavljenost," je povedal Zhou Cheng, profesor na wuhanski univerzi za znanost in tehnologijo Huazhong. Koščke opek bodo postavili v vesolje in spremljali, ali se bo njihova trpežnost v ekstremnih razmerah v vesolju poslabšala.
Veliko nihanje temparaure
Temperature na Luni namreč nihajo med 180 in -190 stopinjami Celzije. Ker ima Luna zelo redko atmosfero, je izpostavljena velikim količinam vesoljskega sevanja in mikrometeoritom.
Gradnja baze na Luni je tako zelo zahtevna, saj morajo biti stavbe prilagojene ekstremnim razmeram in luninim potresom. Prevoz gradbenega materiala na Luno je tudi zelo drag.
Eksperiment bo trajal 3 leta
Eksperiment bodo izvajali tri leta, vsako leto pa bodo vzorce pošiljali na Zemljo za testiranje. V prihodnosti želijo preizkusiti tudi gradnjo z materiali iz luninih tal.
Kitajska svojo bazo na Luni načrtuje skupaj z več tujimi organizacijami in državami, med drugim Rusijo. Tudi ZDA si prizadevajo, da bi na Luno poslali astronavte in tam vzpostavili bazo. Za gradnjo na Luni preučujejo možnosti 3D-tiskanja zidakov.