Kitajska s soboto zvišuje carine na uvoz ameriškega blaga na 125 odstotkov. V Pekingu so se za to odločili, potem ko je ameriški predsednik Donald Trump v sredo zvišal carine za Kitajsko na skupno 145 odstotkov. Kitajske oblasti so danes sporočile še, da bodo "ignorirale" dodatne dvige ameriških carin.

"Če se bodo ZDA še naprej šle to carinsko igro številk, jo bo Kitajska ignorirala"

Kot je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sporočila Kitajska, ne bodo več upoštevali nadaljnjih povišanj ameriških carin, saj da ameriško blago za uvoznike ne bi bilo več ekonomsko smiselno. "Ameriška uvedba nenormalno visokih carin na kitajsko blago je postala igra številk brez praktičnega pomena za gospodarstvo," je v sporočilu za javnost zapisalo kitajsko ministrstvo za trgovino. "Če se bodo ZDA še naprej šle to carinsko igro številk, jo bo Kitajska ignorirala," je dejal tiskovni predstavnik ministrstva.

Odločitev ameriškega predsednika Donalda Trumpa, da za 60 držav in EU - z izjemo Kitajske - za 90 dni zamrzne dodaten dvig t. i. vzajemnih carin na uvoz blaga v ZDA, je po prepričanju ministrstva deloma posledica pritiska iz Pekinga. "Pod pritiskom Kitajske in drugih deležnikov so ZDA začasno zamrznile uvedbo vzajemnih carin za nekatere trgovinske partnerice," je dejal tiskovni predstavnik kitajskega ministrstva za trgovino.

Kitajski državni mediji obenem poročajo, da bo Kitajska zaradi najnovejših ameriških carin vložila tožbo pri Svetovni trgovinski organizaciji (WTO).

Zmanjšali bodo tudi uvoz hollywoodskih filmov

Carinska vojna ameriškega predsednika Donalda Trumpa bo prizadela tudi ameriško filmsko industrijo, poročajo ameriški mediji, saj je Kitajska napovedala zmanjšanje uvoza filmov iz Hollywooda. Kitajska uprava za filme (CFA) je sporočila, da bo za zdaj uvoz zmanjšala le zmerno.

CFA je pristojna za dovoljenja za uvoz in distribucijo filmov na Kitajskem in njen tiskovni predstavnik je v četrtek potrdil, da je ameriška vlada naredila napačno potezo z zlorabo carin proti Kitajski, kar bo zmanjšalo priljubljenost ameriških filmov na Kitajskem, poroča revija Hollywood Reporter.

"Sledili bomo pravilom trga, spoštovali izbor občinstva in zmerno zmanjšali število uvoženih ameriških filmov," je sporočila CFA. CFA sicer redno omejuje število uvoženih filmov iz tujine s kvotami za posamezne države, ameriških filmov pa bo manj po tem, ko je Trump v sredo na uvoz iz Kitajske uvedel 125-odstotne carine.

Carine dvignil na kar 145 odstotkov

V četrtek so začele veljati kitajske 84-odstotne carine na uvoz ameriškega blaga, ki so jih kitajske oblasti uvedle kot odgovor na zvišanje ameriških uvoznih carin. To je razjezilo ameriškega predsednika, ki se je v sredo odzval z novim zvišanjem carin za Kitajsko.

Sprva so mediji poročali, da so v Washingtonu carine dvignili na 125 odstotkov, v četrtek pa so iz Bele hiše sporočili, da po zadnjem dvigu skupne dodatne carine na uvoz kitajskega blaga v ZDA znašajo 145 odstotkov. Kot so pojasnili, je treba namreč upoštevati še 20-odstotne carine, ki jih je Trump pred časom uvedel zaradi domnevne vloge Kitajske pri dotoku prepovedane droge fentanil v ZDA.

Kitajska se je odzvala tudi na prejšnje trgovinske ukrepe ZDA. V začetku februarja so tako kitajske oblasti uvedle 15-odstotne carine na uvoz premoga in utekočinjenega zemeljskega plina iz ZDA ter 10-odstotne carine na uvoz surove nafte, kmetijske mehanizacije in nekaterih vozil, sredi marca pa še 10- oz. 15-odstotne carine na ameriške kmetijske pridelke in izdelke.

STA