Zdravilo, bolje znano kot 'operacija LVA', se izvaja na vratnih limfnih žilah. Doslej je bilo opravljenih 42 kliničnih preskušanj, vsa so bila uspešna.

Simptomi 76-letnika so se znatno izboljšali

LVA, sicer znana kot operacija globoke cervikalne limfno-venske anastomoze, je bila opravljena pri 76-letnem moškem z zmerno Alzheimerjevo boleznijo, njegovi simptomi so se znatno izboljšali. Rezultati spremljanja dva meseca po operaciji so pokazali, da se moškemu ni le bistveno povrnil spomin, ampak je lahko tudi normalno komuniciral z drugimi.

Pri tem se uporablja tehnologijo super mikrokirurgije za prekinitev limfnega obtoka v možganskih ovojnicah, s čimer se doseže cilj morebitne obnovitve možganskih degenerativnih lezij in upočasnitve napredovanja bolezni. Preprosto povedano je to mehanski proces izločanja. Nenormalno kopičenje amiloidnih beljakovin v možganih starejših je kot zamašena kanalizacija in "odpadkov" ni mogoče pravočasno odpeljati ven. Globoka cervikalna limfno-venska anastomoza lahko močno pospeši odstranjevanje le-teh in izboljša učinkovitost.

Izvedli so že 42. uspešnih operacij

11. novembra je profesor Tang Juyu, direktor kliničnega raziskovalnega centra za rekonstrukcijo mikrokirurgije bolnišnice Xiangya univerze Central South, zaključil 42. globoko cervikalno limfno-vensko anastomozo v bolnišnici. Ker je šlo za minimalno invazivno operacijo, je pacient že naslednji dan lahko vstal iz postelje in se premikal.

Med temi 42 pacienti je Tang Juyu poleg obnovitve njihovih spominov opazil tudi, da so lahko pacienti, ki so bili prvotno brezbrižni in molčeči, med kontrolnim obiskom po operaciji z njim komunicirali na vesel in zgovoren način. Čeprav ima veliko bolnikov po operaciji občutno izboljšanje simptomov, strokovnjaki menijo, da lahko ta operacija ponudi le 'idejo' o trenutni možnosti za zdravljenje Alzheimerjeve bolezni, njeno specifično učinkovitost pa je treba še potrditi z več raziskavami.