"Eden od dejavnikov, ki bodo privedli do nižjih cen v EU, bo seveda izvoz iz držav, kot je Kitajska, ki se zdaj preusmerja v Evropo," je za Euronews povedal raziskovalec Niclas Poitiers. "Drugi dejavnik, ki pojasnjuje, zakaj bi Evropa lahko doživela padec cen, je, da nekaj izvoza, namenjenega v ZDA, zdaj ostaja na trgu," je dodal. "Če imate na primer zdaj visoke carine na italijansko vino, bo več tega vina končalo na enotnem trgu, zato bodo cene teh izdelkov padle."

Zdi se, da bi bile nižje cene dobre za spodbujanje kupne moči in potrošnje Evropejcev in s tem za rast. A po drugi strani ima deflacija škodljive učinke na gospodarstvo, saj spodbuja gospodinjstva, da v pričakovanju nadaljnjega padca cen odlagajo nakupe. To ustvarja začaran krog padanja plač in naraščajoče brezposelnosti.

Kupovali bomo torej ceneje?

Za Tobiasa Gehrkeja, raziskovalca Evropskega sveta za zunanje odnose (ECFR), največje tveganje za gospodarstvo predstavlja negotovost. "Te carine so posplošene. Prizadeti bodo vsi izdelki, ves izvoz iz Evrope v Ameriko. Pomislite na stroje, kemikalije in avtomobile. Ta podjetja se zdaj lahko soočijo z bremenom," je povedal za Euronews. "Mislim, da je to največje tveganje. Negotovost, ki bo nastopila, pomeni, da podjetja morda ne bodo vlagala v Evropo. To bi lahko imelo zelo negativen učinek v nekaj mesecih ali nekaj letih na zaposlovanje in rast."

Predvsem odziv Kitajske in odziv EU bosta močno vplivala na končni izgled, ameriški predsednik Donald Trump pa bi lahko carine uporabil tudi kot vzvod v drugih pogajanjih.