Vzgoja otrok v današnjem digitalnem svetu prinaša številne izzive, saj tehnologija in internet vplivata na njihov razvoj, socializacijo ter vsakodnevno življenje. V takšnem okolju je ključnega pomena, da starši svojim otrokom pomagajo razviti zdrav in odgovoren odnos do tehnologije. S pravo usmeritvijo, postavljanjem meja in odprto komunikacijo lahko otroci v digitalnem svetu uspešno in varno rastejo.

Digitalni mediji vplivajo na kakovost spanja otrok

Raziskave v zadnjih dvajsetih letih so pokazale, da otroci in mladostniki danes spijo v povprečju kar 37 minut manj, kot je zanje priporočeno. Splošno priporočilo za dolžino spanja je: malčki naj spijo okoli 11 ur, predšolski in šoloobvezni otroci prav tako 11 ur, najstniki pa od 9 do 10 ur na noč. Pomanjkanje spanja ima neposreden vpliv na pozornost, razdražljivost, kognitivne motnje in celo telesno težo.

Svetloba, ki jo oddajajo zasloni, preprečuje izločanje melatonina, hormona, ki uravnava cikel budnosti in spanja, zaradi česar je težje zaspati. Z upoštevanjem primerne ure za izklop digitalnih naprav lahko otrokom pomagate ohranjati zdravo spalno rutino. Pomembno je, da se postavijo jasne meje s strani staršev za uporabo tehnologije pred spanjem in  se s tem vzpostavijo rituali, ki spodbujajo sprostitev in miren počitek.

Sodobna tehnologija lahko pomaga pri učenju

Uporaba digitalnih medijev danes igra ključno vlogo pri šolskem delu. Otrok je pogosto v stiku s tehnologijo, ki mu pomaga pri učenju, organizaciji nalog in iskanju informacij. Mnoge domače naloge so povezane z raziskovanjem na internetu, kar zahteva, da je otrok digitalno pismen. Ob primerni usmeritvi lahko digitalna tehnologija pozitivno vpliva na učenčeve sposobnosti. Za boljši nadzor nad delom otroka je priporočljivo, da je osebni računalnik postavljen v skupnem prostoru, kjer lahko starši spremljajo njegovo aktivnost. Naloge, ki zahtevajo uporabo interneta, naj se opravljajo na koncu šolskega dela, saj se s tem izognemo nepotrebnemu prekomernemu brskanju.

Cilji in vzgoje otrok za digitalni svet

Za uspešno vzgojo v digitalnem svetu je pomembno, da se z otrokom pogovorite in dogovorite o uporabi tehnologije. Stroge prepovedi ali sankcije pogosto vodijo v upiranje in konflikte. Namesto tega je bolje pristopiti k dogovorom in pogajanjem. Skupaj določite smernice in pravila, ki ustrezajo tako vam kot otroku. Dogovori, v katerih ima otrok možnost sodelovanja in soodločanja, imajo večjo možnost, da bodo spoštovani. Pomembno je, da so cilji jasni, realni, izvedljivi in da so nagrade in kazni primerne in časovno ustrezne.

Cilj vzgoje v digitalni dobi je, da otroci razvijejo odgovoren, zmeren, vesten in prijazen odnos do tehnologije. Pomembno je, da postanejo kritični uporabniki tehnologije in ne le pasivni opazovalci. Vzgajati jih je treba tako, da bodo sposobni ločiti med fantazijo in resničnostjo ter uporabljati digitalne medije na način, ki je koristen in neškodljiv za njihov razvoj in dobro počutje. Ključna naloga staršev je, da otroka pripravijo na digitalno prihodnost, v kateri bodo znali uspešno navigirati kot odgovorni "digitalni državljani".