V Italiji so raziskovalci odkrili invazivno vrsto rdeče ognjene mravlje, imenovane Solenopsis invicta, ki bi se lahko zaradi globalnega segrevanja hitro razširila po Evropi, opozarja študija, ki jo povzema britanski The Guardian.

Na leto povzroči za 6 milijard dolarjev škode

Ta vrsta mravlje je znana po svojem močnem želu, povzroča škodo na kmetijskih pridelkih in lahko vdira v električno opremo, kot so avtomobili in računalniki. Poleg tega je znana po tem, da hitro oblikuje “super kolonije” z več maticami, ki se prehranjujejo z drugimi žuželkami, večjimi vretenčarji in rastlinami ter tako uničujejo domorodne vrste in konkurirajo domorodnim mravljam, insektom in rastlinojedcem za hrano.

Rdeča ognjena mravlja velja za peto najdražjo invazivno vrsto na svetu in se je razširila iz Južne Amerike v Mehiko, Karibe, Avstralijo in ZDA, kjer vsako leto povzroči za približno 6 milijard dolarjev škode. Raziskovalci so na Siciliji, Italija, identificirali 88 gnezd te mravlje na območju 5 hektarjev in menijo, da so kolonije lahko prišle iz Kitajske ali ZDA.

Bi morali sprejeti ukrepe?

Strokovnjaki poudarjajo, da je nujno potrebno sodelovanje za zgodnje odkrivanje in nadzor te nove grožnje, preden se razširi izpod nadzora. Prepreči se namreč lahko njihov prihod, a enkrat ko pridejo, jih je težko izkoreniniti, saj se zelo hitro širijo. Rdeča ognjena mravlja bi se lahko zaradi podnebnih sprememb hitro razširila v toplejših delih Evrope, kar bi lahko vplivalo tudi na Slovenijo. Rada ima namreč toploto.

Raziskovalci so sicer ugotovili, da bi se lahko uveljavila v približno 7 % Evrope. V današnjem podnebju bi bila zanjo podnebno primerna polovica mestnih območij v Evropi, vendar bo celina z globalnim segrevanjem postala veliko bolj primerna zanjo.

Prisotnost invazivne vrste rdeče ognjene mravlje v Italiji in njena potencialna širitev po Evropi bi lahko za Slovenijo pomenili več izzivov. To vključuje možnost kmetijske škode, škodo na električni opremi, vpliv na lokalne ekosisteme in biodiverziteto, ter potrebo po sprejetju ukrepov za preprečitev širjenja in obvladovanje te vrste.