Adidas, ena najbolj prepoznavnih športnih znamk na svetu, je napovedal zvišanje cen svojih izdelkov na ameriškem trgu, potem ko so ZDA uvedle nove uvozne dajatve. Podjetje opozarja, da bo trgovinska politika, ki jo je uvedel nekdanji ameriški predsednik Donald Trump, vplivala na celoten portfelj izdelkov, zlasti na superge Gazelle in Samba.

Višje carine bodo sčasoma povzročile višje stroške za izdelke na ameriškem trgu

"Ker trenutno skoraj nobenega našega izdelka ne moremo proizvajati v ZDA, bodo te višje carine sčasoma povzročile višje stroške za vse naše izdelke na ameriškem trgu," je dejal izvršni direktor Adidas Bjørn Gulden. Dodal je, da zaradi negotovih pogajanj med ZDA in izvoznimi državami, kot sta Kitajska in Vietnam, še ne morejo sprejeti "končnih" odločitev glede nadaljnjih ukrepov.

Proizvajalci oblačil in obutve so med najbolj prizadetimi zaradi ameriških carin, saj večino proizvodnje selijo v države z nižjimi stroški dela. Adidas, ki nima lastne proizvodnje v ZDA, se pri izdelavi superg močno zanaša na tovarne v jugovzhodni Aziji. Vietnam, ki je postal globalno središče za športno obutev, je trenutno izpostavljen najvišjim carinam - tudi do 46 odstotkov, čeprav so te začasno ustavljene za 90 dni.

Zaradi bližajoče se uvedbe novih dajatev je Adidas pospešil izvoz v ZDA in preusmeril izdelke s Kitajske na druge trge. Kljub negotovostim podjetje beleži izjemne poslovne rezultate – v prvem četrtletju letos je ustvarilo rekordni dobiček v višini 610 milijonov evrov, kar pomeni skoraj podvojitev v primerjavi z enakim obdobjem lani. Povpraševanje po novih modelih, kot je Taekwondo, je veliko, rast prodaje pa beležijo skoraj povsod razen v ZDA. "Ironično lahko rečemo, da je za nas trenutno prednost, da nismo tako odvisni od ameriškega trga, v primerjavi s podjetji, ki so bolj ameriška," je dodal Gulden in s tem namignil na konkurenta Nike.

Podobne izzive občutijo tudi Apple in Amazon

V podobnem položaju se je znašel tudi ameriški tehnološki velikan Apple, ki v tem četrtletju zaradi carin pričakuje dodatne stroške v višini kar 900 milijonov dolarjev. Izvršni direktor Tim Cook priznava, da zaradi negotovosti "ne more dati nobene napovedi, ker nisem prepričan, kaj se bo zgodilo s carinami."

Apple je zato okrepil proizvodnjo zunaj Kitajske, predvsem v Indiji in Vietnamu, od koder že zdaj prihaja več kot polovica iPhonov, ki se prodajo v ZDA. V prihodnjih mesecih naj bi ta delež še narasel. Čeprav so skupni prihodki podjetja presegli pričakovanja in dosegli 95,4 milijarde dolarjev, analitiki opozarjajo, da bi lahko dolgotrajna carinska politika močno vplivala na konkurenčnost Appla v domačem okolju.

Tudi Amazon se pripravlja na negotovo prihodnost. Podjetje opozarja, da bi lahko nove dajatve, nihanja valut in gospodarska negotovost vplivali na rezultate že v tekočem četrtletju. Čeprav je Amazon v prvem kvartalu presegel pričakovanja z 155,7 milijarde dolarjev prihodkov in dobičkom 17,13 milijarde, izvršni direktor Andy Jassy meni, da se že pojavljajo znaki kopičenja zalog zaradi strahu pred podražitvami.

Strokovnjaki opozarjajo, da bi posledice lahko čutili tudi ameriški potrošniki - ne le v obliki višjih cen, temveč tudi praznih polic, saj se dobavne verige iz Kitajske že zdaj upočasnjujejo.