Iz sveta se vrstijo čestitke novemu papežu, Robertu Francisu Prevostu, ki si je izbral ime Leon XIV. Navdušenja nad njegovo izvolitvijo ni skrival niti nekdanji ameriški predsednik Donald Trump, ki je na svojem omrežju Truth Social zapisal, da se nadeja srečanja z njim.

Izvolitev je označil za veliko čast za ZDA, saj gre za prvega papeža iz te države. "Kakšno navdušenje in kakšna velika čast za našo državo," je poudaril in dodal, da se veseli srečanja z njim, kar bo "zelo pomemben trenutek".

Je nov papež nasprotnik Trumpa?

A kljub številnim spodbudnim odzivom novi papež že buri duhove. Uporabniki družbenega omrežja X so nemudoma izbrskali njegovo objavo iz februarja, ko je še kot kardinal Prevost posredno nasprotoval izjavama podpredsednika ZDA JD Vancea. Ta je namreč dejal, da krščanstvo uči razvrščanja ljubezni - najprej do družine, nato do skupnosti, šele na koncu do tujcev. Prevost je v odzivu objavil članek z naslovom: »JD Vance se moti. Jezus od nas ne zahteva, da svojo ljubezen do drugih razvrščamo po pomembnosti

Članek, objavljen v ameriškem portalu National Catholic Reporter, zagovarja stališče, da Jezusovi nauki nikjer ne govorijo o hierarhiji ljubezni. Prevostovo deljenje članka je bilo razumljeno kot jasna, čeprav posredna kritika ameriškega podpredsednika.

To pa ni edina politična nota v njegovih objavah. Zadnji zapis na njegovem profilu X je bil kritičen tudi do Donalda Trumpa in predsednika Salvadorja Nayiba Bukeleja, zaradi domnevnega veseljačenja ob deportacijah med obiskom v Beli hiši.

Mnogi uporabniki družbenih omrežij tako ugibajo, da utegne njegovo vodenje Cerkve prinesti več kot le simbolične spremembe. Morda pa Donald Trump le ne bo tako navdušen nad novim papežem?

Iz sveta se vrstijo čestitke

Iz sveta se sicer vrstijo čestitke ob izvolitvi ameriškega kardinala Roberta Francisa Prevosta za novega papeža. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je papežu Leonu XIV. zaželela, da bi njegov pontifikat vodila modrost in moč.

Francoski predsednik Emmanuel Macron je izvolitev označil za zgodovinski trenutek in novemu papežu ter katoličanom v Franciji in svetu poslal "bratsko sporočilo" v duhu današnje 80. obletnice zmage nad nacistično Nemčijo. 

Poglavarju Cerkve je čestital tudi ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. Ob tem je na omrežju X zapisal, da Ukrajina globoko ceni stališče Svetega sedeža pri spoštovanju mednarodnega prava, obsodbi ruske agresije in zaščiti pravic civilistov.

Čestitke tudi s strani Pirc Musarjeve in Goloba

"V času, ko svet razjedajo vojne, revščina in naraščajoča razdvojenost, potrebujemo osebnosti, ki govorijo z modrostjo, pogumom in globokim čutom za pravičnost," je ob čestitkah na družbenem omrežju X zapisala predsednica.

"Naj bo poslanstvo novega papeža v znamenju sočutja, trdne zaveze miru in prizadevanju za bolj povezan svet - svet, kjer spoštujemo človeško dostojanstvo, gradimo mostove in nikogar ne pustimo ob strani," je dodala in novemu papežu zaželela obilo moči in modrosti pri opravljanju odgovornega poslanstva.

"Njegov nastopni govor nas utrjuje v veri, da bo nadaljeval pot svojega predhodnika papeža Frančiška - v prizadevanjih za svetovni mir, boju proti revščini in neenakopravnosti, pri gradnji mostov ter spodbujanju razumevanja in spoštovanja med narodi," je ob čestitkah novemu papežu sporočil Golob.