V domnevnem izraelskem napadu je bil danes v Teheranu ubit politični vodja palestinskega gibanja Hamas, Ismail Hanija. Hamas je sporočil, da smrt njihovega vodje ne bo ostala nekaznovana. Iran je uboj obsodil in obljubil maščevanje. Več držav je posvarilo pred nadaljnjim zaostrovanjem v regiji, ki jo med drugim pretresa vojna v Gazi.
Uboj vojno z Izraelom dvignil na "novo raven"
Novico o smrti Ismaila Hanije je danes prvo sporočilo palestinsko islamistično gibanje Hamas, kasneje jo je potrdil tudi Teheran. Hamas je napovedal, da dejanje, za katerega je obtožil Izrael, ne bo ostalo nekaznovano.
Brigade Ezedina al Kasama so ob smrti Hanije sporočile, da je uboj Hamasovega vodje vojno z Izraelom dvignil na "novo raven". Oboroženo krilo Hamasa, katerega borci sodelujejo v bojih proti izraelskim silam v Gazi, je ob tem opozorilo na strahotne posledice za celotno regijo.
Po navedbah iranske revolucionarne garde je bil Hanija skupaj s svojim telesnim stražarjem ubit v napadu na rezidenco na severu Teheranu, kjer se je v torek udeležil slovesne prisege novega iranskega predsednika Masuda Pezeškiana. Glede na poročila je bil atentat izveden okoli 2. ure zjutraj po krajevnem času (ob pol enih po srednjeevropskem času) z vodeno raketo, ki je ciljala na njegovo rezidenco.
Ismail Hanija je najvišji voditelj Hamasa, ki je bil ubit po napadih palestinskih oboroženih skupin na Izrael 7. oktobra lani.
Brez odziva s strani Izraela
Izrael se v zvezi z napadom uradno ni odzval. Je pa izraelsko vodstvo v preteklosti obljubilo maščevanje voditeljem Hamasa zaradi napada njegovih pripadnikov na izraelsko ozemlje 7. oktobra lani.
V Teheranu, kjer so prepričani, da za napadom stoji Izrael, so se na uboj Hanije na iranskih tleh ostro odzvali. Iranski predsednik Pezeškian je sporočil, da bo "branil svojo ozemeljsko celovitost in poskrbel, da bodo teroristični napadalci obžalovali svoje strahopetno dejanje".
Maščevanje Izraelu "dolžnost Teherana"
Iranski vrhovni voditelj, ajatola Ali Hamenej, pa je dejal, da je maščevanje Izraelu "dolžnost Teherana". Ob tem je dodal, da je Izrael s tem dejanjem ponudil razloge za "ostro kazen".
Da uboj političnega vodje Hamasa meče slabo luč na Iran, ki se bo zaradi svojega političnega položaja v regiji moral odzvati, je za STA ocenil raziskovalec Faris Kočan. Meni, da je bolj kot polno razvita vojna v luči izredno kompleksne situacije na Bližnjem vzhodu verjeten odziv prek islamističnih milic.
Razglasili tridnevno žalovanje
V Iranu so ob smrti Hanije razglasili tridnevno žalovanje. V Teheranu naj bi v četrtek potekala pogrebna slovesnost za Hanijo, nato pa bodo njegove posmrtne ostanke prepeljali v Katar, kjer ga bodo v petek pokopali. Atentat na Hanijo je obsodilo tudi več drugih držav, med njimi Katar in Turčija, ki veljata za pomembna regionalna akterja na Bližnjem vzhodu, pa tudi Moskva in Peking. Pri tem so opozorile pred nevarnim zaostrovanjem v regiji.
Katar, ki je ponudil zatočišče političnemu vodstvu Hamasa, med drugim Haniji, in je posredoval v pogajanjih o prekinitvi ognja v Gazi, je opozoril, da smrt Hanije predstavlja nevarno stopnjevanje in bo spodkopalo možnosti za mir. Ankara, ki je uboj Hanije pripisala Izraelu, pa je obsodila "sramoten atentat, katerega namen je tudi razširiti vojno v Gazi regionalno".
Napad je obsodilo tudi proiransko libanonsko šiitsko gibanje Hezbolah, ki velja za zaveznika Hamasa. Kot je sporočilo, bo njegova smrt še okrepila odločenost v uporu proti Izraelu. Jemenski uporniški hutijevci, ki jih podpira Iran, pa so uboj vodje Hamasa označili za "gnusen teroristični zločin". Po smrti vodje Hamasa je zavezništvo različnih palestinskih skupin na Zahodnem bregu pozvalo k splošni stavki in protestnim shodom na zasedenem območju.
Uvrščen na ameriški seznam globalnih teroristov
Rojen leta 1962 oziroma 1963 v begunskem taborišču v Gazi, je Ismail Hanija pripadal Hamasu vse od njegove ustanovitve med prvo intifado. Po presenetljivi zmagi Hamasa na volitvah leta 2006 je postal predsednik vlade Palestinske uprave. Leta 2017 je nato postal vodja Hamasovega političnega urada. Poznan je bil kot obraz mednarodne diplomacije palestinskega gibanja, kljub ostri retoriki pa so ga številni arabski diplomati in uradniki videli kot pragmatika, ki je imel v primerjavi z nekaterimi voditelji Hamasa bolj zmerna stališča.
Hanija je bil leta 2018 uvrščen na ameriški seznam globalnih teroristov, kot eden najvidnešjih predstavnikov Hamasa pa je bil ves čas tudi tarča izraelskih obveščevalcev in oboroženih sil.
STA