Hotel Jugoslavija je bil v nekdanji socialistični državi simbol napredka in priljubljeno zbirališče domačinov in svetovnih voditeljev. Nekoč živahna znamenitost, vodilni primer modernistične arhitekture, ki je bil zgrajen v šestdesetih letih prejšnjega stoletja, je propadla, njeno prihodnost pa zameglijo razprave o zgodovinskem pomenu in prizadevanju za napreden razvoj.

Usoda hotela je skorajda zapečatena

Belo fasado, nekoč zloščeno in prijetno, skazijo razpadajoči beton in grafiti. V notranjosti so ruševine zasule nekoč neokrnjena tla, pokrita z rdečimi preprogami, medtem ko raztreseni kosi polomljenega pohištva namigujejo na razkošje, ki je nekoč napolnjevalo sobe in preddverja: zbledeli žametni naslanjači, raztrgane posteljne žimnice, povešene zavese in razbita okna so vse, kar je ostalo od razkošja, ki je nekoč bilo. Predsedniški apartma, obložen z lesom, kjer so bivali najvišji dostojanstveniki, je zdaj dom golobov, ki priletijo skozi razbito steklo.

Medtem ko se srbska prestolnica spopada z grozljivo rastjo in novimi stolpnicami, ki posejajo njeno obzorje, je skoraj gotova usoda hotela sprožila polemike, pri čemer nekateri vidijo v njem relikvijo, ki jo je vredno ohraniti, drugi pa si predstavljajo nove možnosti, ki se dvigajo iz njegovih ruševin.

[[image_1_article_71054]]

Med gosti tudi kraljica Elizabeta II.

V svojih najboljših časih, potem ko je leta 1969 sprejel prve goste, je bil hotel s petimi zvezdicami, ki se je ponašal z enim največjih lestencev na svetu, sestavljenim iz 40.000 kristalov Swarovski in 5000 žarnic.

Na seznamu gostov so bili kraljica Elizabeta II., predsednika ZDA Richard Nixon in Jimmy Carter, astronavti, vključno z Neilom Armstrongom, ter belgijska in nizozemska kraljeva družina.

Hotel s spektakularnim pogledom na reko Donavo v okrožju Novega Beograda v prestolnici je bil leta 1999 poškodovan v Natovem bombardiranju v oboroženem posredovanju zaradi srbskega krvavega zatiranja separatistov kosovskih Albancev. V celoti so prenovili le dele hotela, ki je sprejemal goste vse do pred nekaj meseci, ko so zasebni investitorji napovedali, da nameravajo objekt porušiti in na njegovem mestu zgraditi novega.

Zgradili bodo dve 150 metrov visoki stolpnici

[[image_2_article_71054]]

Po besedah ​​novih lastnikov bodo zgradili dve 150 metrov visoki stolpnici, v kateri bodo luksuzni hotel, pisarne in zasebna stanovanja. Živorad Vasić, tiskovni predstavnik investitorjev, je na vprašanje, zakaj je treba znameniti hotel popolnoma uničiti, namesto da bi ga vključili v nov projekt, odgovoril, da je razlogov več. "Eden je med bombardiranjem leta 1999, ko je bilo uničenih precej delov hotela. Drugič, gostinstvo se je popolnoma in izjemno spremenilo. Ko pogledate hotele zdaj in kako so izgledali prej, so bili popolnoma drugačni," je dejal.

Arhitekt in turistični vodnik Matija Zlatanović, ki turiste pogosto popelje v hotel, da jim razloži njegovo bogato zgodovino, je dejal, da so načrti za nov hotel "precej kontroverzni", še posebej zato, ker "obstajajo upravičeni pomisleki glede velikosti stavb, ki bodo postaviti tukaj." Sosedje, ki se soočajo z življenjem v prihodnjih sencah načrtovanih stolpnic, niso zadovoljni. Nekateri vsak teden organizirajo proteste proti novemu projektu in pravijo, da bodo rušenje zaustavili s svojimi telesi, če bo treba. Svetlana Gojun, ena od protestnic, je dejala, da hotel Jugoslavija "predstavlja velik del naše zgodovine"