Da bi lahko izvedli reformo predšolske vzgoje, bi hrvaška vlada morala zagotoviti več kot 20.000 dodatnih mest v vrtcih. Program predšolske vzgoje je na Hrvaškem obvezen od leta 2013, a na hrvaškem ministrstvu za šolstvo menijo, da ga je treba posodobiti, da bo sledil evropskim praksam.

Na ministrstvu so za Jutarnji list pojasnili, da nameravajo povečati obvezni obseg ur v predšolski vzgoji s sedanjih 150 do 250 ur na 500 do 700 ur, ki jih bodo izvajali v letu pred vpisom otroka v osnovno šolo.

Obvezen obisk vrtca za otroke pet dni v tednu

Otroci v predšolski vzgoji bodo morali med septembrom in junijem po novem konceptu obvezno obiskovati vrtec pet dni v tednu. Zdaj velja, da morajo otroci, ki niso v rednem vrtčevskem programu, v letu pred začetkom osnovne šole vrtec obiskovati štiri mesece po največ tri ure na dan.

Hrvaška je ena od redkih držav v Evropski uniji z osemletno osnovno šolo. Z uvedbo polnega programa predšolske vzgoje bi podaljšala obvezno izobraževanje na devet let.

Dodatno leto izobraževanja ne bi potekalo v sklopu osnovne šole, ampak vrtca.

Boris Jokić z zagrebškega inštituta za družbene raziskave je do takšnega koncepta kritičen. Po njegovem mnenju je podaljševanje izobraževanja na devet let smiselno le, če poteka v sklopu osnovne šole.

Povečan obseg obveznega števila ur predšolski vzgoji bo zahteval tudi več prostora v vrtcih.

Kot kažejo analize, v hrvaških vrtcih trenutno primanjkuje več kot 22.500 mest, če bi vrtec obiskovalo več kot 90 odstotkov otrok, kot je povprečje v EU. Trenutno je v vrtčevske programe na Hrvaškem vključenih od 24,4 odstotka do 82,2 odstotka otrok, odvisno od regije.

Jokić je opozoril, da na Hrvaškem obstajajo velike regionalne razlike v obiskovanju vrtec. V več kot 130 občinah, v katerih živi 7,2 odstotka otrok vrtčevske dobe, ti vrtca sploh ne obiskujejo. “Obstajajo deli Hrvaške, v katerih en vrtec pokriva radij, večji od 200 kvadratnih kilometrov,” je izpostavil.

Ministrstvo za šolstvo je maja letos objavilo javni razpis za gradnjo in nadgradnjo vrtcev v vrednosti 1,22 milijarde kun (160 milijonov evrov). To je le prvi od razpisov, ki bodo sledili v naslednji letih, do leta 2026 pa načrtujejo, da bi jih zgradili več kot 200.

STA