Potem ko je danes več držav zaradi domnevne grožnje večjega ruskega napada zaprlo svoja veleposlaništva v Kijevu, je Ukrajina zahodne zaveznice pozvala, naj v luči trenutnih napetosti v državi ne širijo strahu, češ da gre za psihološko operacijo Rusije, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Ukrepu ZDA so sledile tudi druge države

Pred nevarnostjo ruskih napadov, ki bi bil lahko odgovor na ukrajinsko uporabo raket dolgega dosega na ruskem ozemlju, so danes posvarile ZDA, češ da so prejele "specifične informacije o potencialno večjem zračnem napadu". Javile so, da bo njihovo veleposlaništvo zaprto, temu ukrepu pa je sledilo še več drugih držav, med drugim Grčija, Madžarska, Italija in Španija.

Ameriško zunanje ministrstvo je kasneje napovedalo, da bo po današnjem zaprtju zaradi groženj z napadom veleposlaništvo v Kijevu v četrtek ponovno delovalo. "Pričakujemo, da bo veleposlaništvo jutri ponovno začelo normalno delovati," je dejal tiskovni predstavnik State Departmenta Matthew Miller, ki pa morebitne grožnje z ruske strani ni želel komentirati.

Šlo naj bi za lažne novice

Predstavniki ukrajinskih oblasti so bili kritični do poteze in so svoje zaveznike pozvali, naj ne širijo strahu med prebivalci. Informacije, na katero so se sklicevale ZDA, naj bi bile dejansko "psihološka operacija", ki jo je v prizadevanjih za destabilizacijo države sprožila Moskva. "Opominjamo vas, da je grožnja napadov agresorske države žal dnevna realnost za Ukrajince že več kot tisoč dni," je v izjavi na družbenih medijih zapisalo ukrajinsko zunanje ministrstvo.

Vojaška obveščevalna služba (GRU) pa je javila, da se na družbenih medijih širijo lažne novice, pri čemer naj bi šlo za svarilo pred obsežnim bombnim napadom na Kijev. "Teroristična država vodi obsežen informacijski in psihološki napad na Ukrajino," je sporočila.

Opozorilo vseeno prihaja na točki povečanih napetosti

Ukrajina naj bi v torek uporabila šest vojaških taktičnih raketnih sistemov, znanih kot ATACMS, ki so jih dobavile ZDA, potem ko naj bi ameriški predsednik Joe Biden po mesecih oklevanja orožju dal zeleno luč. Kremelj že dolgo opozarja, da bi uporaba takega orožja s strani Ukrajine, pomenila resno zaostritev vojne. V odgovor je Rusija v torek znižala prag za jedrski napad kot odgovor na širši nabor konvencionalnih napadov. Glede Bidnove odločitve, da odobri ATACMS, je tiskovni predstavnik Vladimirja Putina Dmitrij Peskov dejal, da Washington "priliva olja na ogenj".

Južnokorejska obveščevalna agencija je v sredo tudi poročala, da je Severna Koreja Rusiji dobavila dodatne topniške sisteme, vključno s 170-milimetrskimi samovoznimi topovi in ​​240-milimetrskimi sistemi za izstrelitev več raket, v podporo njenim vojnim prizadevanjem proti Ukrajini. Ameriški, južnokorejski in ukrajinski obveščevalci so potrdili, da je na tisoče severnokorejskih vojakov trenutno v regiji Kursk, kjer so ukrajinske sile v začetku tega leta sprožile nenaden upor proti Rusiji. Dodatna poročila kažejo, da je Biden v sredo dovolil dobavo protipehotnih min Ukrajini, kar je zadnja poteza odhajajoče ameriške administracije pri krepitvi vojnih prizadevanj Kijeva, preden se Donald Trump januarja vrne v Belo hišo. Mine so "neobstojne", kar pomeni, da po vnaprej določenem času postanejo inertne, Ukrajina pa je potrdila, da jih po poročilih ne bo uporabljala na gosto poseljenih območjih.

STA