Hrvaški portal Index je objavil pretresljiv posnetek iz zagrebške bolnišnice Sveti Duh, ki jim ga je poslal bralec. Iz posnetka, ki naj bi bil star nekaj več kot dva tedna, je razvidno, da preminuli ležijo kar na tleh mrtvašnice. Gre za najmanj sedem trupel, ki ležijo na tleh oddelka za patologijo, še najmanj štiri pa – pokrita z rjuho – ležijo na bolnišničnih transportnih vozičkih, poroča portal 24ur.
Vodstvo bolnišnice posnetka ni demantiralo. Kot so pojasnili, morajo trupla pokojnikov zaradi premajhnega števila hladilnikov začasno namestiti v mrtvašnici, dokler se prostor ne sprosti. “Stavba, v kateri se nahajata oddelek za patologijo in citologijo, je bila zgrajena junija 2018. V mrtvašnici je 12 hladilnikov za shranjevanje trupel pokojnikov. Žal je bilo to za našo bolnišnico že takrat premalo,” so zapisali v odgovoru, poroča 24ur.
Imajo težave s pomanjkanjem prostora
Kot so dodali, so že začeli s postopkom razširitve mrtvašnice in nakupom dodatnih 15 hladilnikov, sredstva za to pa jim je zagotovilo mesto Zagreb. Na ministrstvu za zdravje so v odgovoru za Index poudarili, da je takšno odlaganje trupel skrajno neprimerno in nehumano. Kot so sporočili, so z vpogledom v evidence ugotovili, da so v preteklosti že prejeli pritožbe zaradi nehumanih delovnih razmer na Inštitutu za patologijo bolnišnice Sveti Duh. V prijavah je bilo navedeno, da klima in prezračevanje dve leti nista delovala, kar je ogrožalo zdravje zaposlenih, eden od njih je imel zaradi tega celo zdravstvene težave.
Prijave omenjajo tudi pomanjkanje hladilnikov, zaradi česar pokojniki dva ali tri dni ležijo na tleh mrtvašnice, kjer temperatura doseže 25 stopinj Celzija. “Na oddelku ležijo umrli pacienti, eden star 14 mesecev, drug devet, njihova trupla razpadajo, zaradi česar se v prostoru brez prezračevanja širi neznosen smrad, kar ni v skladu z ustreznimi delovnimi pogoji,” še ugotavlja ministrstvo.
Glede na vse navedeno je ministrstvo nemudoma obvestilo direktorico bolnišnice Sveti Duh, da je za omenjene težave zakonsko odgovorna in jih je dolžna rešiti v sodelovanju z organi zavoda in ustanoviteljem, mestom Zagreb, zadevo pa so predali tudi sanitarni inšpekciji, ki deluje v okviru Državnega inšpektorata Republike Hrvaške, še poroča 24ur.
Afere že v preteklosti
Bolnišnica Sveti Duh je sicer v lasti mesta Zagreb, pred nekaj leti je bila obnovljena, nekateri njeni oddelki pa veljajo za ene najbolj modernih in opremljenih na Hrvaškem. Njena zmogljivost je približno 580 postelj, v njej pa je zaposlenih okoli 1600 ljudi. Decembra 2021 je bila za novo direktorico izvoljena Anamarija Šimundić.
Vse od tedaj se v tej bolnišnici kar vrstijo afere, med katerimi je bil najbolj odmeven primer Čavajda. KB Sveti Duh je bila ena od štirih zagrebških bolnišnic, ki so Mireli Čavajda zavrnile prekinitev nosečnosti, ko je bila v šestem mesecu nosečnosti. Za prekinitev nosečnosti se je odločila, ko je izvedela, da ima njen otrok na možganih ogromen tumor, zaradi katerega bi se rodil hudo prizadet ali pa bi kmalu po porodu umrl. Kot je znano, je v tem primeru zdravstvena inšpekcija ugotovila nepravilnosti.
Februarja letos je omenjena bolnišnica prišla na naslovnice časopisov zaradi smrti dveh bolnikov na urgenci. Spomnimo, v obdobju le nekaj dni sta v podobnih okoliščinah umrla dva bolnika, ki sta ležala na transportnih vozičkih v čakalnici. Oba so sprejeli na urgenci, ju namestili na vozičke in ju pustili v čakalnici. Razlog so bile polne postelje, še poroča 24ur.