Deli Evrope so že od začetka julija v primežu dolgotrajnega vročinskega vala, ki prinaša rekordne temperature. Najhuje je prizadeto območje Balkana in vzhodne Evrope, kjer temperature presegajo 40 stopinj Celzija. Vročinski val naj bi trajal še vsaj dva tedna, z možnostjo nadaljnjega naraščanja temperatur, napovedujejo na Severeweather.eu.
Temperature so na mnogih območjih dosegle 30 stopinj Celzija, v zadnjih dneh pa so v Romuniji, Srbiji, Albaniji, Bolgariji, Bosni, Severni Makedoniji in Grčiji zabeležili nad 40 °C.
Najnižje temperature ponekod ne padejo pod 30 stopinj Celzija
Zgodovinsko vroče je bilo v Srbiji. Vremenska postaja v Vršcu (severovzhodna Srbija) je v soboto zabeležila najnižjo dnevno temperaturo pri 30,6 °C, v nedeljo pa neverjetnih 31,2 °C. To je najverjetneje najvišja najnižja temperatura, ki je bila kdajkoli zabeležena v Srbiji, opozorijo na omenjenemu portalu.
O visokih nočnih temperaturah so poročali tudi v okoliških državah, kot so Hrvaška, Bosna, Romunija in Severna Makedonija. V Grčiji pa najnižje temperature na nekaterih postajah čez vikend ne padejo pod 30 °C.
Ta stalen vremenski vzorec se bo nadaljeval po vsej Evropi do začetka naslednjega tedna, temperature se bodo po napovedih vremenoslovcev na Severeweather.eu dvigovale naprej od Portugalske in Španije čez Italijo, srednjo Evropo, Balkanski polotok, Madžarsko, Češko, Slovaško in naprej proti vzhodu v Belorusijo in Ukrajino.
Najvišje temperature bi lahko podirale rekorde
Od torka do petka bodo najvišje popoldanske temperature po napovedih dosegle okoli 40 stopinj na osrednjem in vzhodnem Balkanu ter v srednji in južni Italiji. Najvišje temperature v torek in sredo bi se lahko približale rekordom za dele Srbije in Romunije, saj modeli z visoko ločljivostjo dosegajo najvišjo vrednost v razponu 43–45 °C. Vroče bo tudi v Albaniji, Severni Makedoniji in Grčiji na južnem Balkanu.
Vročinski val se bo v sredo in četrtek ponovno okrepil tudi v vzhodni Evropi. Temperature se bodo v Ukrajini, Moldaviji in potencialno tudi v jugozahodni Rusiji spet dvignile do okoli 40 stopinj.
Zlasti četrtek prinaša prekomerno vročino z najvišjimi temperaturami okoli 42-43 °C v južni Ukrajini. Severneje proti Belorusiji bodo temperature nižje in naj bi ostale blizu 30 stopinj Celzija.
Segreta tudi morja v Sredozemlju
Vztrajne in dolgotrajne globalne visoke temperature so zvišale tudi temperature morja v večjem delu Sredozemlja. V zadnjem času so opazili ekstremne razmere morskega vročinskega vala in ker se vročinski valovi po južni Evropi nadaljujejo, se bodo temperature morja po napovedih vremenoslovcev še dvignile.
Vremenoslovci portal opozarjajo, da bi lahko te razmere postale bolj zaskrbljujoče pozneje v poletju oziroma jeseni. Razlog za te skrbi je količina potencialne vlage, ki je na voljo za hude nevihte v avgustu, ki smo jih bili lani deležni tudi v Sloveniji, ko smo se spopadali z zgodovinskimi hudourniškimi poplavami.