Merklova je glede na izjavo, ki jo je na Twitterju objavil njen tiskovni predstavnik Steffen Seibert, tudi izrazila solidarnost z Avstrijo in izrekla sožalje družinam žrtev, ranjenim pa zaželela popolno okrevanje. Britanski premier Boris Johnson je tvitnil, da je “globoko šokiran” zaradi dogodkov na Dunaju. “Misli Združenega kraljestva so s prebivalci Avstrije – skupaj z vami stojimo proti terorju,” je dodal.

Solidarnost z Avstrijo je izrazil tudi madžarski zunanji minister Peter Szijjarto, ki je še menil, da bi morala Evropa stopiti skupaj proti “grozljivemu valu terorizma”, ki ji grozi, češ da sta tarča napada varnost Evrope in njen življenjski stil, poroča madžarska tiskovna agencija MTI.

Skupaj v boju proti terorizmu

Že v ponedeljek je francoski predsednik Emmanuel Macron po napadu zatrdil, da se Evropa ne bo uklonila teroristom. Tudi v Bruslju so dejanje obsodili. “Močnejši smo od sovraštva in terorja,” je na Twitterju sporočila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Tudi italijanski premier Giuseppe Conte je obsodil napad, zunanji minister Luigi di Maio pa je danes menil, da se mora Evropa odzvati. Vodja opozicijske desne Lige Matteo Salvini je obsodil “terorizem v srcu Dunaju”.

Napad je obsodil tudi generalni sekretar ZN Antonio Guterres, ki je obenem izrekel sožalje svojcem žrtev, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Podobni odzivi so danes med drugim prišli še iz Danske in Izraela. Ameriški predsednik Donald Trump je napad označil za odvratno dejanje terorizma. Ob tem je na Twitterju izrazil sočustvovanje z Dunajem. Kot je še zapisal, se morajo končati “ti hudobni napadi na nedolžne ljudi”. Napad je prav tako obsodil demokratski predsedniški kandidat Joe Biden. Ponedeljkov napad na Dunaju je po zadnjih podatkih terjal štiri smrtne žrtve med civilisti. Ubit je bil tudi napadalec, ki je bil simpatizer skrajne skupine Islamska države. Še najmanj 15 ljudi je bilo v napadu poškodovanih, več med njimi huje.