Danska je danes sporočila, da ni zaskrbljena zaradi groženj novoizvoljenega predsednika ZDA Donalda Trumpa z vojaškim zavzetjem Grenlandije, njenega avtonomnega ozemlja. EU je medtem sporočila, da je treba spoštovati suverenost držav in poudarila, da bodo članice unije v primeru napada morale braniti Grenlandijo.

Danski zunanji minister: Mislim, da bi si vsi naredili uslugo, če bi se nekoliko umirili

Trump, ki vodenje ZDA prevzema 20. januarja, se na torkovi novinarski konferenci v Mar-a-Lagu ni bil pripravljen odreči možnosti vojaškega zavzetja Panamskega prekopa in Grenlandije, saj da ju potrebujejo za "gospodarsko varnost". Kljub temu je danski zunanji minister Lars Lokke Rasmussen prepričan, da Danska ni v zunanjepolitični krizi.

"Poskušam se držati realnosti. Mislim, da bi si vsi naredili uslugo, če bi se nekoliko umirili," je poudaril. Ob tem je spomnil na strateški interes Washingtona do Arktike, zlasti v kontekstu naraščajočih globalnih napetosti in podnebnih sprememb. Dodal je, da Danska ostaja odprta za dialog z ZDA za okrepitev sodelovanja v regiji, poroča španska tiskovna agencija EFE.

Za EU velja klavzula o vzajemni obrambi

Tiskovna predstavnica Evropske komisije Paula Pinho je medtem glede izjav Trumpa poudarila, da je treba spoštovati suverenost držav. Na vprašanje, ali za Grenlandijo velja klavzula o vzajemni obrambi, ki članice EU zavezuje k medsebojni pomoči v primeru napada, pa je odgovorila pritrdilno. "Vendar dejansko govorimo o nečem izjemno teoretičnem," je še dodala.

Podporo Danski je izrekel tudi francoski zunanji minister Jean-Noel Barrot. "Smo močna celina. Moramo se še okrepiti," je dejal in poudaril, da EU ne bo dovolila nikomur, da napada njene suverene meje, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Voditelji EU osupli nad izjavami Trumpa

Tiskovni predstavnik nemške vlade Steffen Hebestreit je dejal, da Nemčija verjame v načelo, da se meja ne sme premikati s silo. Nemški kancler Olaf Scholz pa je pozneje sporočil, da so voditelji EU osupli nad izjavami Trumpa. "V mojih pogovorih z našimi evropskimi partnerji je bilo opazno nerazumevanje, ko gre za trenutne izjave ZDA glede načela nedotakljivosti meja," je dodal.

Španski premier Pedro Sanchez je medtem na današnji komemoraciji ob 50. obletnici smrti diktatorja Francisca Franca opozoril, da ameriški milijarder Elon Musk vodi "mednarodno reakcionarno gibanje, ki odkrito napada naše institucije, podpihuje sovraštvo in odkrito poziva k podpori dedičev nacizma na prihodnjih volitvah v Nemčiji".

STA