“Nadaljevali bomo pripravo sankcij kot nujno zadevo,” je povedal Stano. Po njegovih besedah gre za to, da bodo države članice v luči zadnjih dogodkov v ukrajinskih mestih, kot je Buča, znova razpravljale o sankcijah. Te tudi sprejmejo dokončno odločitev o uvedbi sankcij, je poudaril.

Po navedbah virov pri EU v uniji potekajo “intenzivni” pogovori o sankcijah. Dodajajo, da so predlogi ves čas na mizi, članice pa se nato odločijo, katere in kdaj jih bodo izbrali.

Države odločene nadaljevati s sankcijami

Stano je sicer dejal, da so države odločene nadaljevati s sankcijami, saj je očitno, da kljub štirim doslej sprejetim svežnjem vojaški stroj ruskega predsednika Vladimirja Putina nadaljuje z izvajanjem grozodejstev.

Glede grozodejstev v Buči in drugih ukrajinskih krajih, od koder prihajajo poročila o domnevnih ruskih pobojih ukrajinskih civilistov, je Borrellov tiskovni predstavnik poudaril, da gre za območja, ki so pod nadzorom “ruskih agresorskih sil” ali pa jih te bombardirajo. “Torej ni nihče drug mogel izvesti teh grozodejstev,” je dejal.

Je pa treba za to, da bi našli odgovorne, izvesti preiskave. Zanje sta po mnenju Bruslja najbolj ustrezna preiskava tožilca Mednarodnega kazenskega sodišča in preiskovalna komisija Urada visokega komisarja Združenih narodov za človekove pravice.

Sankcije po Stanovih besedah niso edini instrument za zaustavitev ruske invazije oziroma zmanjšanje njene učinkovitosti. To sta še mednarodna izolacija ruskega predsednika Putina in podpora Ukrajini.

EU se ob tem sooča tudi z množičnim prihodom beguncev iz Ukrajine, ki so večinoma ostali v sosednjih državah. Države članice unije so danes potrdile pravno podlago, ki jim bo omogočila, da bodo evropska sredstva namenila za podporo beguncem. Potrdile so kohezijski ukrep za begunce v Evropi (CARE) in za eno leto podaljšale veljavnost treh skladov za notranje zadeve iz večletnega finančnega okvira 2014-2020.

Skupaj se bo tako sprostilo več kot 17 milijard evrov, ki jih bodo lahko države porabile za pomoč beguncem in njihovo oskrbo, so sporočili iz Sveta EU, v katerem so države članice.

Številni begunci iz Ukrajine so se zatekli tudi v sosednjo Moldavijo, ki ni članica EU. Je pa danes Svet EU odobril makrofinančno pomoč Moldaviji v višini 150 milijonov evrov. Ta sredstva naj bi ji pomagala predvsem pri težavah s plačilno bilanco.

STA