Leta 2023 se je morala Brinlee soočiti z uničujočo diagnozo, ko je pri 21 letih nenadoma začela trpeti zaradi hudih trebušnih krčev, hkrati pa je bila tako utrujena, da je komaj opravila pohod, ki je bil običajno zanjo nekaj povsem navadnega.
Zdravniki so njene simptome ocenili kot tesnobo, stranske učinke kontracepcije ali sindrom razdražljivega črevesja, sama pa je – ker se je ravno nahajala sredi načrtovanja poroke in zaključevanja študija – vse skupaj pripisala stresu. Toda ko se je njeno zdravstveno stanje nekaj mesecev pozneje poslabšalo, je kolonoskopija razkrila grozno resnico – četrto stopnjo raka na debelem črevesu. Sledilo je še eno presenečenje, saj je njena sestra dvojčica Mariela kljub pozitivnemu testu na genetsko mutacijo, ki je povečala tveganje za nastanek bolezni, ostala zdrava.
Najpogostejši razlogi so prehrana, alkohol, debelost in sedeči način življenja
"Prepričana sem, da mi je na nek način rešila življenje, saj sem bila na tej poti," je za KSL News povedala Mariela, ki je takoj po grdi novici šla na kolonoskopijo, kjer so ji odstranili več polipov, ki se zaradi nenormalne rasti in mutacij celic lahko razvijejo v raka. Podatki sicer kažejo, da se je v ZDA povečalo število ljudi, mlajših od 50 let, z diagnozo raka debelega črevesa. Strokovnjaki so namignili, da lahko k temu prispevajo neaktivni življenjski slog, prehrana, alkohol in debelost, a ker sta sestri dvojčici skoraj vse počeli skupaj, se je postavilo vprašanje, zakaj je diagnozo prejela le Brinlee.
Zakaj je torej za rakom zbolela samo ena od njiju?
Dr. Mark Lewis, Brinleein onkolog, je za omenjeni portal pojasnil, da na žalost za raka na debelem črevesu nihče ni premlad in da bi lahko antibiotiki, ki jih je Brinlee jemala v otroštvu, igrali pomembno vlogo pri diagnozi. "Antibiotiki v otroštvu in odrasli dobi lahko vplivajo na bakterije, ki obdajajo debelo črevo. Pri predpisovanju antibiotikov mladim smo zelo, zelo previdni, saj vemo, da obstaja vsaj nekoliko večje tveganje za raka debelega črevesa desetletja pozneje," je povedal.
Leta 2022 so tudi znanstveniki z različnih univerz ugotovili, da "uporaba antibiotikov lahko poveča tveganje za nastanek raka debelega črevesa, morda celo bolj pri mlajših ljudeh". V študiji British Journal of Cancer, v kateri je sodelovalo skoraj 40.000 ljudi, so primerjali uporabo antibiotikov in dejavnike življenjskega sloga tistih, ki so zboleli za rakom debelega črevesa, in tistih, ki niso zboleli.
Čeprav niso ugotovili povezave z rakom danke, je bilo ugotovljeno, da je uporaba antibiotikov povezana z razvojem raka debelega črevesa. Nadalje so odkrili, da "čeprav so skupne številke še vedno razmeroma nizke, je bila uporaba antibiotikov povezana z ocenjenim 50 % večjim tveganjem za nastanek raka debelega črevesa pri osebah, mlajših od 50 let, in ocenjenim 9 % večjim tveganjem pri osebah, starih 50 let in več".
Razlog za to, da je za rakom zbolela le Brinlee, bi lahko bili antibiotiki
Ker imata Brinlee in Mariela tako podoben življenjski slog in način prehranjevanja, bi lahko bila dejavnik različna uporaba antibiotikov v času, ko sta bili mlajši. Pa vendar, soavtorica raziskave Sarah Perrott sicer poudarja, da je uporaba antibiotikov zelo pogosta, a da je pomembno, "da se zavedamo, da vsi, ki uporabljajo antibiotike, ne zbolijo za rakom na črevesju. Čeprav so antibiotiki v medicini neprecenljivi, jih je treba uporabljati ustrezno in le po potrebi."
Brinlee je po svoji diagnozi zdaj brez raka, saj je prestala 30 ciklov kemoterapije in decembra končala zdravljenje. Dvojčici danes pomagata pri ozaveščanju in sta ustvarili 'The Port Studio', ki ponuja puloverje, ki pomagajo omogočiti lažji dostop do intravenozne infuzije vsem, ki se zdravijo s kemoterapijo.