Svet Evropske centralne banke (ECB) je danes skladno z napovedmi drugič letos znižal osrednje evrske obrestne mere. Za to se je odločil na podlagi inflacijskih obetov, dinamike osnovne inflacije in intenzivnosti transmisije denarne politike, so sporočili iz Frankfurta.

Spremembe operativnega okvira za izvajanje denarne politike

Svet ECB je osrednjo obrestno mero za operacije glavnega refinanciranja znižal za 0,60 odstotne točke na 3,65 odstotka, depozitno obrestno mero, po kateri banke nalagajo sredstva pri centralnih bankah območja z evrom, za 0,25 odstotne točke na 3,50 odstotka ter obrestno mero za odprto ponudbo mejnega posojila za 0,60 odstotne točke na 3,90 odstotka.

Kot so ob tem opozorili v osrednji denarni ustanovi evrskega območja, bodo 18. septembra skladno z marčno napovedjo začele veljati nekatere spremembe operativnega okvira za izvajanje denarne politike. Tako bo razmik med obrestno mero za operacije glavnega refinanciranja in obrestno mero za odprto ponudbo mejnega depozita po novem določen v višini 0,15 odstotne točke. Razmik med obrestno mero za odprto ponudbo mejnega posojila in obrestno mero za operacije glavnega refinanciranja pa bo ostal nespremenjen v višini 0,25 odstotne točke.

"Najnovejši podatki o inflaciji so večinoma skladni s pričakovanji, nove projekcije strokovnjakov ECB pa potrjujejo prejšnje inflacijske obete," so današnjo odločitev za nov rez v obrestne mere pojasnili v ECB. "Domača inflacija ostaja visoka, saj plače še naprej rastejo z okrepljeno dinamiko. Vseeno se pritiski s strani stroškov dela umirjajo, dobički pa deloma absorbirajo vpliv višjih plač na inflacijo. Pogoji financiranja ostajajo restriktivni, gospodarska aktivnost pa je še naprej oslabljena, kar je posledica šibke zasebne potrošnje in investicij," so dodali.

Tokratni rez v obrestne mere je drugi od septembra 2019 in pomeni nadaljevanje rahljanja denarne politike. Svet ECB je osrednje evrske obrestne mere zaradi visoke inflacije med julijem 2022 in oktobrom 2023 v rekordnem nizu dvignil desetkrat zapored in jih do junija letos ohranjal nespremenjene.

Evrska inflacija se je v zadnjem času močno umirila in se približala dvoodstotnemu srednjeročnemu cilju ECB. Avgusta je bila po zadnjih podatkih evropskega statističnega urada Eurostat na medletni ravni pri 2,2 odstotka, s tem pa daleč od rekordne vrednosti iz oktobra 2022, ko je bila letna rast cen življenjskih potrebščin pri 10,6 odstotka.

STA