Danska namerava okrepiti vojaško prisotnost na Grenlandiji in pri tem tesneje sodelovati z zavezniki v Natu, je danes sporočil danski obrambni minister Troels Lund Poulsen. Njegove izjave prihajajo po očitkih iz ZDA, da København doslej ni namenjal dovolj pozornosti obrambi arktičnega otoka, ki ima status danskega avtonomnega ozemlja.

Tamkajšnje zmogljivosti zelo omejene

"Nadaljevali bomo krepitev vojaške prisotnosti na Grenlandiji, vendar se bomo znotraj Nata še bolj osredotočili na več vaj in povečano prisotnost zavezništva na Arktiki," je Lund Poulsen zapisal v izjavi, poslani francoski tiskovni agenciji AFP. Dodal je, da je Danska v stalnem dialogu s svojimi zavezniki o novih in povečanih aktivnostih v letu 2026.

Čeprav je Danska formalno odgovorna za obrambo Grenlandije, so tamkajšnje zmogljivosti zelo omejene. Po poročanju Politica otok nima lastne teritorialne vojske, dansko združeno arktično poveljstvo v prestolnici Nuuk pa razpolaga s skromnimi in večinoma zastarelimi sredstvi. Ta vključujejo štiri mornariška plovila, patruljo s pasjimi vpregami, več helikopterjev in eno letalo za pomorsko patruljiranje. Velike dele otoka nadzoruje tudi enota Sirius Patrol, specialna danska enota, ki se v veliki meri zanaša na pasje vprege, navaja britanski BBC.

Na Grenlandiji še vedno prisotne tudi ZDA

Na Grenlandiji so še vedno prisotne tudi ZDA, ki imajo na otoku nekaj zapuščenih vojaških baz iz časa hladne vojne. Pravico do gradnje vojaških oporišč so si zagotovile že med drugo svetovno vojno, po njenem koncu pa so tam ostale in danes upravljajo tudi delujoče vesoljsko oporišče.

V luči zaostrenih razprav o ameriških ambicijah glede Grenlandije se bosta danes danski zunanji minister Lars Lokke Rasmussen in grenlandska zunanja ministrica Vivian Motzfeldt v Beli hiši srečala z ameriškim podpredsednikom JD Vanceom in državnim sekretarjem Marcom Rubiom. Srečanje sta zaprosili Danska in Grenlandija po nedavnih izjavah ameriškega predsednika Donalda Trumpa, da bodo ZDA Grenlandijo »zlepa ali zgrda« prevzele.

Prebivalci Grenlandije nočejo postati del ZDA

Trump je ob tem poudaril, da je to v nacionalnem interesu ZDA, saj želijo preprečiti morebitni vpliv Rusije in Kitajske na strateško pomembnem arktičnem območju. Bela hiša je v preteklosti kot možnosti omenjala tako nakup otoka kot tudi njegovo vojaško zavzetje, vendar je Trump v petek novinarjem dejal, da za zdaj o nakupu ne razmišlja.

Prebivalci Grenlandije takšnim načrtom nasprotujejo. To je v torek znova poudaril grenlandski premier Jens-Frederik Nielsen na skupni novinarski konferenci z dansko premierko Mette Frederiksen v Köbenhavnu, kjer je ponovil, da si Grenlandci ne želijo postati del Združenih držav.