Hrvaški gasilci se v Dalmaciji že četrti dan spopadajo z obsežnimi požari. Na terenu je več sto gasilcev iz celotne Dalmacije, pa tudi iz notranjosti države, ki se spopadajo s požarom v Tučepih pri Makarski in požarom pri Trogirju. Naselja za zdaj niso ogrožena. Pri Skradinu blizu Šibenika so se razmere umirile.
Pogorelo več kot 400 hektarjev površin
Požar v Tučepih pri Makarski je izbruhnil v torek, v njem pa je pogorelo več kot 400 hektarjev površin. Nenamerno ga je povzročil čebelar, zaradi česar je policija proti njemu vložila kazensko ovadbo. Po navedbah Hrvaške gasilske zveze se z ognjem spopada okoli 300 gasilcev z več kot 70 gasilskimi vozili, gasijo pa tudi kanaderji.
Ogenj je zajel tudi stoletni gozd avtohtonega dalmatinskega bora v naravnem parku Biokovo, ki do nadaljnjega ostaja zaprt. Še vedno je aktiven tudi požar v Vrsinah pri Trogirju, ki je izbruhnil v sredo. V četrtek ga je gasilo okoli 150 gasilcev s približno 40 gasilskimi vozili, pa tudi air tractorji in kanaderji.
Po navedbah gasilcev je pogorelo okoli 500 hektarjev nizkega rastlinja in borovega gozda, največja ovira pri gašenju pa je nedostopen teren. Na območju Skradina, kjer je od torka zgorelo okoli 1700 hektarjev površin, trenutno ni odprtega ognja, poroča hrvaška javna radiotelevizija HTV.
Piloti protipožarnih letal so od torka opravili okoli 200 ur poletov, kar je toliko kot v celotni lanski poletni sezoni, je v četrtek za HTV izpostavil poveljnik posebne gasilske enote Krešimir Ražov. Letos so skupno opravili 350 ur poletov, kar po njegovih ocenah kaže, da bo šlo za rekordno sezono.
STA