Francoski predsednik Emmanuel Macron je v ponedeljek na vrhu skupine G20 v Riu de Janeiru pozdravil odločitev ZDA, da Ukrajini odobrijo uporabo raket dolgega dosega za vojaške tarče v Rusiji. Tako Macron kot britanski premier Keir Starmer pa nista komentirala, ali bosta tudi sama dala zeleno luč Ukrajini za rabo raket znotraj Rusije.
Amerika Ukrajini dovolila uporabo raket dolgega dosega
Ameriški mediji so v nedeljo na podlagi neimenovanih vladnih virov poročali, da je odhajajoči ameriški predsednik Joe Biden dal zeleno luč za uporabo raketnih sistemov atacms za napade v Rusiji.
Četudi Washington uradno ni potrdil teh navedb, je Macron dejal, da gre za "povsem dobro odločitev". Kot je dodal v pogovoru z novinarji, je Rusija edina sila, ki zaostruje konflikt z mobilizacijo severnokorejskih vojakov, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Starmer, ki se prav tako udeležuje vrha G20 v Braziliji, medtem ni želel komentirati "operacijskih podrobnosti" glede vojne v Ukrajini.
Premiera Francije in Anglije nista predstavila stališča
Tako Starmer kot Macron ob tem nista predstavila lastnih stališč glede omogočanja rabe raket dolgega dosega storm shadow/scalp, ki jih njuni državi dobavljata Kijevu. Ker te rakete vključujejo ameriške tehnološke komponente, ima besedo pri tem, če jih Ukrajina lahko koristi na ozemlju Rusije, tudi Washington, pojasnjuje spletni portal Politico.
Starmer je sicer poudaril, da njegovo stališče ostaja, da je Ukrajini treba zagotoviti vse kar potrebuje, da bi preprečili rusko zmago.
Tovrstne rakete je Ukrajini dobavila tudi Italija, ki pa vztraja pri tem, da jih Kijev ne sme koristiti za napade znotraj Rusije. Nemčija s kanclerjem Olafom Scholzem na čelu medtem ne kaže pripravljenosti, da bi ukrajinskim silam sploh dobavila rakete dolgega dosega tipa taurus.