Na začetku je bil dvom, nato oklevanje in zdaj pospešek. Digitalni evro je že prešel številne čustvene faze, valuta pa je še vedno samo ideja. Evropska centralna banka (ECB) in 19 centralnih bank evroobmočja uvedbo bi uvedbo digitalnega evra razglasili za prednostno nalogo.

Sredi prihodnjega leta se svet ECB, v katerem zasedajo predsedniki 19 centralnih bank, dejansko želi odločiti, ali naj se uvede e-evro. E-evro bo prišel, so pri Business Insider izvedeli od številnih centralnih bank in krogov v ECB.

Bi moral evro postati digitalni? Preskusna faza naj bi se začela sredi leta 2021

V skladu z voljo centralnih bank naj bi se testna faza za digitalno valuto začela sredi leta 2021. To je nujno potrebno za preizkus osnovne tehnologije, za prepoznavanje pomanjkljivosti in njihovo hitro odpravljanje. Če bo šlo vse po planih, bi bil e-evro vsem državljanom evroobmočja na voljo že v začetku leta 2022, pravijo visoki predstavniki evropskih centralnih bank.

Na vprašanje “Business Insider” pa je ECB za tem postavila vprašaj – za to bi morala tehnološka infrastruktura delovati res varno, gladko in brez napak. Šest mesecev je kratko, a ne nemogoče časovno obdobje.

Gibalo novega koraka za načrtovano e-valuto v območju evra je Kitajska. Nekdanji vodja Evropske komisije Jean-Claude Juncker jo je leta 2019 že razglasil za sistemskega tekmeca Evropske unije. Ta tekmec bo kmalu zmagal v tekmi za e-valuto proti EU in ZDA.

Gibalo novega koraka za načrtovano e-valuto v območju evra pa je Kitajska. Nekdanji vodja Evropske komisije Jean-Claude Juncker jo je leta 2019 razglasil za sistemskega tekmeca Evropske unije. Ta tekmec bo kmalu zmagal v tekmi za e-valuto proti EU in ZDA pišejo na portalu t-online.de v prispevku Bekommen wir schon nächstes Jahr den E-Euro? .

Kitajska želi mednarodno zasijati z e-juanom

Tam je e-juan že v fazi preizkušanja in eksperimentiranja, ki naj bi ga po ocenah evropskih centralnih bank izvedli spomladi. V Evropi so prepričani, da želi Peking zagotovo uvesti e-juan naslednje leto, ko bodo na Kitajskem zimske olimpijske igre. S tem želi politično vodstvo mednarodno zasijati z digitalno valuto. Že od leta 2015 delajo na infrastrukturi za e-juan. Na Kitajskem je bistveno manj birokratskih ovir kot v EU. V skladu s tem primerjalnim parametrom bo minilo vsaj pet let, preden bo digitalni evro uveden na območju evra.

Digitalna valuta je tudi konkurenčno merilo za gospodarstvo, pravijo strokovnjaki. Še posebej za industrijo 4.0, v kateri stroji obdelujejo avtomatizirane plačilne transakcije. “Pomislite na primer na e-avtomobil, ki se samodejno plača na polnilni postaji. To je nadvse pomembno za konkurenco za številne panoge, ki je tu daleč naprej.”

Kaj je E-evro?

Pri digitalnem evru gre za prenos fizične gotovine v digitalni svet. Valuto bi izdala in za to jamčila ECB. Predlogi, o katerih se trenutno razpravljajo, kažejo naslednjo sliko: državljani bi imeli na pametnem telefonu denarnico, v kateri bi lahko e-evro “nosili” s seboj in v nekaj sekundah plačevali nakupe z digitalno valuto – tudi čez državne meje. Danes na primer prenosi v Korejo, Vietnam ali na Kitajsko pogosto trajajo dlje kot dejanski prevoz blaga. Obstajajo tudi prednosti, kot so majhni prenosi ali avtomatizacija transakcij, na primer tiste, ki se uporabljajo v okviru industrije 4.0. Primer: če pametni hladilnik opazi, da je jabolčni sok prazen, samodejno naroči nov sok. To je tudi del industrije 4.0. Digitalni denar, čemur vse centralne banke v evroobmočju pripisujejo velik pomen, nikakor ne bi smel nadomestiti gotovine.