V ameriški zvezni državi Teksas je razglašena epidemija ošpic, bolezni, ki je bila v ZDA uradno izkoreninjena že leta 2000. V prvih mesecih leta 2025 je bilo prijavljenih več kot 700 primerov, od tega kar 540 v Teksasu. Umrla sta tudi dva otroka.

Delež cepljenih otrok v vrtcih padel na zgodovinsko najnižjo raven

Zdravstveni strokovnjaki opozarjajo, da se je bolezen razširila predvsem zaradi nezadostnega financiranja programov cepljenja in vse večjega nezaupanja v cepiva. V Teksasu, kjer za javno zdravje na prebivalca namenijo le 17 dolarjev letno, številni zdravstveni oddelki nimajo sredstev za izvajanje osnovnih preventivnih ukrepov. Trumpova nedavna zmanjšanja izdatkov za administracijo so namreč odpravila kar dve milijardi dolarjev, namenjenih za programe imunizacije za različne bolezni.

V ZDA je bilo letos že prijavljenih več kot 700 primerov ošpic, kar je že preseglo celotno lansko skupno število primerov. Velika večina, več kot 540, jih je v Teksasu, vendar so se pojavili v 23 drugih zveznih državah. Do danes sta umrla tudi dva otroka v Teksasu. Čeprav se je izbruh v Teksasu začel v skupnostih, ki niso zaupale oblastem, se je hitro pojavil v drugih krajih z nizko stopnjo cepljenja. 

Poleg tega so zakonodajalci v več zveznih državah letos uvedli predloge zakonov, ki bi še dodatno olajšali izogibanje cepljenju. Delež cepljenih otrok v vrtcih je tako padel na zgodovinsko najnižjo raven – 92,7 odstotka, kar je daleč pod zahtevanimi 95 odstotki za učinkovito zaščito skupnosti.

Zaradi podfinanciranja se ne morejo boriti proti dezinformacijam

Zvezni programi za imunizacijo so že leta podfinancirani – lani je bilo odobrenih le 682 milijonov dolarjev, medtem ko bi za učinkovito izvajanje cepljenj potrebovali več kot dvakrat več sredstev. K dodatni negotovosti je prispevalo še nedavno blokiranje milijard dolarjev državnega in lokalnega financiranja.

Zdravniki opozarjajo, da poleg dodatnega denarja za cepiva nujno potrebujejo tudi sredstva za boj proti dezinformacijam in za obnovo zaupanja v javno zdravstvo.