Tam je obiskal ameriške vojake, se seznanil z ukrepi za oskrbo ukrajinskih beguncev in se srečal s poljskim predsednikom Andrzejem Dudo, poročajo tuje tiskovne agencije. Biden je popoldne prispel v Rzeszow, ki leži približno 80 kilometrov od meje z Ukrajino. Tam se je srečal z ameriškimi vojaki, ki so nameščeni na območju, in nevladnimi organizacijami, ki pomagajo ukrajinskim beguncem, ki so zbežali pred rusko invazijo.
Srečal se je tudi s poljskim predsednikom
Biden se je v Rzeszowu srečal tudi s poljskim predsednikom Andrzejem Dudo in obiskal sprejemni center za begunce, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Od začetka ruske invazije na Ukrajino je na Poljsko prispelo več kot 2 milijona ukrajinskih beguncev.
Ob tem je Biden ruskega predsednika Vladimirja Putina znova označil za vojnega zločinca. “Demokracije so združene v nasprotovanju in prizadevanjih za omejitev opustošenja, ki ga povzroča ta človek, ki je po mojem mnenju vojni zločinec,” je dejal ameriški predsednik.
Poljski predsednik Duda bi moral po prvotnih načrtih pozdraviti Bidna ob njegovem prihodu na letališču v Rzeszowu, vendar se je njegovo letalo zaradi tehničnih težav moralo vrniti v Varšavo. Zunanjepolitični svetovelec Dude, Jakub Kumoch, je za poljsko tiskovno agencijo PAP povedal, da je Duda v Rzeszow odpotoval z drugim letalom. Predsednika sta se tako z dvourno zamudo na koncu le sestala.
Poljski predsednik je ameriškemu kolegu ob tem dejal, da je njegov obisk velik dokaz enotnosti v okviru Severnoatlantskega zavezništva in da so ZDA pomembne za stabilnost svetovnega miru. “Vaša prisotnost je velik znak podpore, pa tudi za varnost Republike Poljske,” je dodal Duda.
Biden je prispel na Poljsko v okviru dvodnevnega obiska v tej članici Nata, ki gosti ameriške oborožene sile. Ameriški predsednik bo pot nadaljeval v Varšavo na pogovore s poljskim vodstvom. Pred tem se je v Bruslju v četrtek udeležil izrednega vrha Nata, zasedanja voditeljev EU in skupine G7. V ospredju srečanj je bilo usklajevanje ukrepov proti Rusiji zaradi njene agresije nad Ukrajino.
Kot je pred obiskom povedal predsednikov svetovalec za nacionalno varnost Jake Sullivan, bi lahko Biden na Poljskem razpravljal o dolgoročnih spremembah pri razporeditvi Natovih sil na vzhodnem krilu zavezništva.
Pogajanja med Rusijo in Ukrajino na mrtvi točki
Glavni ruski pogajalec Vladimir Medinski je danes dejal, da se pogovori med Rusijo in Ukrajino ustavljajo pri ključnih vprašanjih, hkrati pa opozoril na približevanje pri manj pomembnih vidikih. Tudi ukrajinski zunanji minister Dmitro Kuleba je pogajanja ocenil kot “zelo težavna”, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
“Naša stališča se približujejo pri sekundarnih točkah, toda pri glavnih političnih vprašanjih še vedno ostajamo na mrtvi točki,” je po poročanju ruskih tiskovnih agencij dejal Medinski.
Dodal je, da Moskva vztraja pri podpisu “celovite pogodbe”, ki bo upoštevala ruske zahteve po “nevtralnosti, demilitarizaciji in denacifikaciji Ukrajine”, priznanju ruske prevlade nad polotokom Krim in neodvisnosti obeh proruskih separatističnih republik v Donbasu na vzhodu Ukrajine.
Po mnenju Medinskega je glavna skrb Kijeva na drugi strani “pridobiti varnostna jamstva s strani tretjih sil v primeru, da se Ukrajina ne bo mogla pridružiti Natu”, kar je ocenil kot povsem razumljivo.
Ukrajinski zunanji minister Dmitro Kuleba pa je danes dejal, da so pogovori z Moskvo “zelo težavni” in ob tem zavrnil domneve, da bi v tej fazi dosegli kakršno koli “soglasje” z Moskvo. Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je sicer po navedbah AFP zagotovil, da sta se Rusija in Ukrajina dogovorili o štirih od šestih pogajalskih točk.
Pogovori med Rusijo in Ukrajino so se začeli s fizičnimi srečanji delegacij, zdaj pa redno potekajo prek videokonference. Obe strani sta nekaj časa izražali optimizem glede pozitivnega izida pogovorov, vendar sta v zadnjih dneh ugotovili, da med njunimi stališči še vedno obstaja velik prepad.
STA