Deset mesecev je minilo, odkar sta astronavta ameriške vesoljske agencije NASA, Barry Wilmore in Sunita Williams, astronavtka slovenskega rodu, odpotovala na Mednarodno vesoljsko postajo (ISS) z Boeingovim vesoljskim plovilom Starliner, ki je doživelo resne tehnične težave.

Wilmore in Williams sta se 19. marca letos le vrnila na Zemljo. V ponedeljek pa je bil objavljen njun prvi ekskluzivni intervju, v katerem sta spregovorila o času, preživetem v orbiti, in šokih, ki so jih doživela, ko sta izvedela, da bo njuno bivanje na ISS trajalo precej dlje, kot je bilo sprva načrtovano, poroča kurir.rs.

Nepričakovano dolga misija zaradi resnih okvar

Vesoljska misija, ki bi morala trajati osem dni, se je zaradi okvar na potisnikih Starlinerja zavlekla na skoraj deset mesecev. Boeingova kapsula se je septembra 2024 brez posadke vrnila na Zemljo, saj je obstajala resna nevarnost, da bi zaradi tehničnih okvar ob vstopu v atmosfero astronavta izgubila življenje ali pa bi ostala ujeta v orbiti s kisikom za le še 96 ur.

V intervjuju za Ars Technica sta Wilmore in Williams priznala, da je bila situacija veliko hujša, kot je bilo takrat predstavljeno javnosti.

"Sploh nisem vedel, ali se lahko sploh vrnemo na Zemljo. V tistem trenutku sem resno verjel, da verjetno ne moremo," je iskreno povedal Wilmore.

Številni trenutki, ki so resno ogrozili astronavta

Kapsula Starliner je 5. junija 2024 poletela iz izstrelišča v Cape Canaveralu, potem ko je bila izstrelitev večkrat prestavljena zaradi puščanja helija in drugih težav. A tudi po dosegu orbite se stanje ni izboljšalo. Med približevanjem ISS je odpovedalo kar pet od 28 potisnih motorjev, zaradi česar je postopek pristajanja postal izredno tvegan.

"Starliner je bil blizu ISS varnega zavetja, le doseči smo ga morali. A okvare na tolikšnem številu potisnikov so pomenile, da bi se morali obrniti," sta dejala astronavta.

NASA naj bi med misijo celo prilagodila svoja pravila letenja, da bi omogočila nadaljevanje pristajanja, kar dodatno osvetljuje resnost situacije.

[[image_1_article_76068]]

Vrnitev s pomočjo SpaceX

Zaradi vseh teh tveganj sta bila Wilmore in Williams na koncu prisiljena vrnitev opraviti z zanesljivejšo kapsulo Crew Dragon podjetja SpaceX.

"Ne želiva kazati s prstom. Želiva se učiti iz napak in gledati naprej," sta še dejala.

Kljub vsemu stresu in fizičnemu naporu sta oba astronavta po vrnitvi pokazala izjemno okrevanje. Medijem ni ušlo, da sta bila njuna obraza in telesi vidno izčrpana, vendar so ju kamere že po dveh tednih pokazale v precej boljšem stanju.