Sveti Nikolaj je bil zgodnjekrščanski škof grškega rodu iz obmorskega mesta Myra v Mali Aziji. Svetemu Nikolaju so na njegovo prošnjo pripisali številne čudeže, znan pa je tudi po svoji velikodušni praksi obdarovanja, kar je povzročilo tradicionalni koncept Božička.
Odkrili so sarkofag iz apnenca
Stoletja po njegovi smrti je bizantinski cesar Teodozij II. ukazal zgraditi cerkev sv. Nikolaja na mestu, kjer je bil sv. Nikolaj škof. Njegovo truplo je bilo izkopano in ponovno pokopano v cerkvi, toda do 11. stoletja našega štetja naj bi bili njegovi posmrtni ostanki preneseni in shranjeni kot svete relikvije v baziliki San Nicola v Bariju v južni Italiji. Med prvo križarsko vojno so beneški mornarji pridobili večino njegovih ostankov in jih prepeljali v Benetke, kjer so bili pokopani v baziliki samostana San Nicolò al Lido. Leta 1953 je pregled kostnih fragmentov iz Barija in Benetk pokazal, da prihajajo od iste osebe, čeprav pristnost, da bi ugotovili, ali pripadajo svetemu Nikolaju, ni bila prepričljiva.
Arheologi zdaj že dve leti preučujejo cerkev sv. Nikolaja, ki je del projekta "Zapuščina za prihodnost" na pobudo Ministrstva za kulturo in turizem. Pri nedavnih izkopavanjih dvonadstropnega prizidka cerkve so arheologi odkrili približno 2 metra dolg sarkofag iz apnenca. Sarkofag je bil delno zakopan na globini 1,5 do 2 metra in ima dvignjen pokrov s poševno streho. Izredni profesor Ebru Fatma Findik z univerze Hatay Mustafa Kemal je dejal: "Naše največje upanje je, da bomo našli napis na sarkofagu. To bi pomagalo razjasniti vsebino pokopa in nam omogočilo določitev natančnega obdobja, iz katerega izvira."
"Medtem ko je bil pokrov sarkofaga odkrit, je bil razkrit le majhen del grobne komore, nadaljnja izkopavanja pa naj bi razkrila več podrobnosti v prihodnjih mesecih," je dodal Findik. Po mnenju arheologov zgodovinski viri in bližina sarkofaga cerkvi dajejo težo teoriji, da bi to lahko bila njegova prvotna grobnica.