Ameriški obveščevalci so po navedbah televizije CNN pred tedni prejeli informacijo, da naj bi Iran načrtoval atentat na nekdanjega predsednika ZDA Donalda Trumpa. Tajna služba je okrepila varovanje Trumpa, a vseeno ni uspela preprečiti sobotnega poskusa atentata, ki pa naj ne bi bil povezan z domnevnimi iranskimi načrti. Teheran obtožbe zavrača.

Iran odločno zavrača kakršnokoli vpletenost

Kot je v torek poročal CNN, so ameriški obveščevalci dobili informacijo, da naj bi Iran načrtoval atentat na Trumpa. Povezav med načrtom Teherana in 20-letnim Thomasom Crooksom, ki je v soboto na predvolilnem zborovanju v Pensilvaniji streljal na republikanskega predsedniškega kandidata naj ne bi bilo.

Ameriški svet za nacionalno varnost je medtem pojasnil, da že več let spremlja grožnje Teherana nekdanjim uradnikom Trumpove predsedniške administracije, saj naj bi se Iran želel maščevati za uboj generala iranske revolucionarne garde (IRGC) Kasema Solejmanija, ki je bil ubit leta 2020 v napadu ameriškega brezpilotnega letalnika, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Teheran je obtožbe o načrtovanju atentata že zavrnil. "Iran odločno zavrača kakršnokoli vpletenost v nedavni napad na Trumpa," je dejal tiskovni predstavnik iranskega zunanjega ministrstva Naser Kanani. Iranska misija pri Združenih narodih pa je obtožbe o načrtovanju atentata označila za neutemeljene in zlonamerne. "Z vidika Irana je Trump zločinec, ki se mu mora soditi zaradi odreditve umora generala Solejmanija," je še dodala.

Poročanje ameriških medijev o iranskem domnevnem načrtovanju atentata sicer prihaja v času, ko je tajna služba na udaru zaradi sobotnega poskusa atentata na Trumpa. Mnogi se namreč sprašujejo, kako je Crooks ob okrepljeni varnosti uspel izstreliti večje število nabojev in raniti Trumpa z razdalje približno 150 metrov.

STA