Direktorica nacionalne obveščevalne službe ZDA Tulsi Gabbard je v petek razburkala ameriško politično prizorišče z zahtevo, da se nekdanji predsednik Barack Obama in več visokih uradnikov iz njegove administracije kazensko preganja zaradi domnevne "izdajalske zarote", povezane z obveščevalno oceno o ruskem vmešavanju v predsedniške volitve leta 2016. Trdi, da naj bi ti uradniki namenoma politizirali obveščevalne podatke z namenom diskreditacije zmage Donalda Trumpa.

"Izdelali in priredili" naj bi obveščevalne ocene

Gabbardova je ob razkritju tajnih dokumentov sporočila, da jih je posredovala ministrstvu za pravosodje za morebitni kazenski pregon, čeprav ni navedla konkretnih imen za uradno napotitev. Med omenjenimi so bili nekdanji direktor CIA John Brennan, nekdanji direktor nacionalne obveščevalne službe James Clapper, bivši državni sekretar John Kerry, svetovalka za nacionalno varnost Susan Rice, bivši namestnik direktorja FBI Andrew McCabe in sam Obama.

Gabbardova trdi, da so ti uradniki "izdelali in priredili" obveščevalne ocene, da bi omogočili preiskavo FBI o ruskem vmešavanju. Eden ključnih dokumentov, na katere se je sklicevala, je t. i. Steeleov dosje - zbirka nepodprtih obtožb o Trumpovih povezavah z Rusijo, za katerega so, kot pravi Gabbardova, uradniki vedeli, da ni zanesljiv.

Preiskave naj ne bi kazale znakov politizacije

Kritiki Gabbardove poteze jo obtožujejo politične motiviranosti. Senator Mark Warner, vodilni demokrat v senatnem obveščevalnem odboru, je opozoril, da so bile preiskave že opravljene in da ni bilo ugotovljenih nobenih znakov politizacije: »Gre za poskus prepisovanja zgodovine in spodkopavanja zaupanja v obveščevalne agencije.« Tudi predstavnik Jim Himes je poudaril, da je bila ocena iz leta 2016 potrjena v več neodvisnih preiskavah, vključno z dvostranskim senatnim poročilom iz leta 2020.

Kljub Gabbardovim trditvam se je več preteklih preiskav, med drugim tudi preiskava posebnega tožilca Johna Durhama, končalo brez odkritja večjih nepravilnosti pri ravnanju obveščevalcev, čeprav je bila v okviru Durhamove preiskave vložena ena priznana obtožba zaradi ponarejanja.

Ali gre le za poskus preusmerjanja pozornosti?

Izjave Gabbardove prihajajo v času, ko se Trumpova administracija sooča z dodatnimi pritiski svojih podpornikov, da objavi dokumente, povezane z osramočenim finančnikom Jeffreyjem Epsteinom. Gabbardova pa je 'v Trumpovem slogu' dogajanje okoli ruskega vmešavanja označila za "večletni državni udar" proti predsedniku.

Poudarila je, da mora biti vsak, ki je sodeloval v zaroti, preiskan in po potrebi kazensko odgovarjati: »Od tega je odvisna vera ameriškega ljudstva v demokracijo in prihodnost naše republike.«

Imenovanje Gabbardove na položaj direktorice nacionalne obveščevalne službe je bilo sicer ena najbolj kontroverznih potez Trumpove administracije, saj nima predhodnih izkušenj v obveščevalni skupnosti. Kritiki ji očitajo tudi naklonjenost ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu.

Več novic tudi na slo24.si.