Na današnji dan, 6. decembra 2024, obeležujemo 250-letnico odkar je cesarica Marija Terezija uvedla splošno šolsko obveznost na območju takratnih avstrijskih dežel. S Splošnim šolskim redom (Allgemeine Schulordnung), potrjenim 6. decembra 1774, se je korenito spremenil izobraževalni sistem cesarstva ter postavil temelje za razvoj šolstva na Slovenskem.

Šolanje obvezno za otroke med 6 in 12 letom

S Splošnim šolskim redom je bilo določeno obvezno šolanje za otroke obeh spolov, starih od 6 do 12 let. Reforma je prinesla standardizacijo izobraževanja, vključno z izobraževanjem učiteljev in enotnimi učnimi gradivi. Čeprav šolstvo na naših tleh ni bilo novost – izobraževanje je pred reformo potekalo predvsem pod okriljem Cerkve – je Marija Terezija pomembno prispevala k vzpostavitvi državnega šolstva. Sama je poudarjala, da je šolstvo politična zadeva, kar kaže na njen realpolitični pristop k reformam, ki so bile namenjene predvsem zadovoljevanju potreb države.

Šolski red je uvedel tri vrste šol: trivialne šole (trivialke), glavne šole in normalne šole (normalke). Možno je bilo tudi izobraževanje na domu. Vendar pa večina doma ni imela pravih pogojev za učenje, zato je večina obiskovala šole. 

Reforma med starši vzpodbudila negodovanje

Če danes starši spodbujajo svoje otroke k šolanju, je bilo pred 250 leti obratno. Reforma je med starši povzročila negodovanje, saj so z obveznim šolanjem izgubili pomembno delovno silo. Kljub temu je reforma omogočila, da so se izobraževanja lahko udeleževali tudi otroci iz najrevnejših družin, pri čemer so bile deklice in dečki obravnavani enakovredno.

Šolski sistem, ki ga je zasnovala Marija Terezija, je danes neprecenljiva dediščina. Poudarek na dostopnem in kakovostnem šolstvu se nadaljuje, ob čemer je pomembno, da tudi sodobni izobraževalni sistemi sledijo smernicam, ki zagotavljajo enake možnosti za vse.