David Klobasa, župan občine Sveta Trojica v Slovenskih goricah in svetnik državnega sveta, kandidira na listi stranke NSi za poslanca v Evropskem parlamentu. Trdno verjame, da mu bo uspelo. Ker je s svojim dosedanjim delovanjem že neštetokrat dokazal, da mu je mar. Za človeka, za živali, za naše okolje. Da zna poslušati, slišati, biti povezovalen, živeti s svojimi ljudmi in za njih. Želi si postati del nove generacije politične miselnosti in prepričan je, da morajo visoke politične funkcije, kar delo evropskega poslanca zagotovo je, zasedati tudi mladi, ki svoje ambicije ne vidijo zgolj v teoriji, ampak v konkretnih realizacijah in dejanjih naše skupne evropske politike.

Maribor mu je še posebej pri srcu 

Z njim se srečamo v Mariboru, na Lentu, pri Hiši Stare trte, kjer ga Mariborčani, ko mu županske in svetniške obveznosti to omogočajo, tudi sicer srečujejo. Pove nam, da mu je Maribor zelo pri srcu, nenazadnje je v tem mestu živel več kot deset let. Tukaj se počuti zelo domače. "Maribor ima odlično kulturno dediščino, s katero moramo še prav posebej previdno ravnati, po drugi strani pa tudi prave ljudi in moje prijatelje, ki tukaj živijo." V nadaljevanju čestita županskemu kolegu Arsenoviču za njegov trud pri prenovi mesta in pove, da mu je prav Lent  s Staro trto najbolj ljub del mesta. 

Vsak dober politik bi moral biti vsaj en mandat župan

Odkar je župan, se je v Sveti Trojici marsikaj spremenilo. Kraj je postal daleč naokoli znan po Trojicafestu, občinskem prazniku, na katerem so nastopila številna znana glasbena imena: od Jamale, ukrajinske zmagovalke Evrovizije, do Helene Blagne, Jana Plestenjaka, Nine Pušlar, zasedbe Mi2, letos prihaja Siddharta. David Klobasa k temu doda, da bi moral biti vsak dober politik vsaj en mandat župan. Ta namreč svojih občanov ne more in ne sme deliti na leve in desne, bolj in manj všečne. Županstvo je poslanstvo, ki terja spoštljiv in odgovoren odnos.

"Sama infrastruktura ne pomeni nič, če občani tega ne živijo in če jih ne zna lokalna skupnost povezovati."

Zakaj več vlagajo v družbene dejavnosti? "Leta 2018, ko se je začel moj mandat, se mi je zdelo, da je naša Sveta Trojica zelo razdeljena. Celo sosedje v ulici se niso poznali, kaj šele družili. Načrtovali smo nova naselja in posledično priseljevanje, za dobro integracijo v prostor pa so pomembni družabni dogodki. Da se ljudje ne ukvarjaj samo z negativo, kar je trenutno naša rak rana, ampak da se ob prijetnih dogodkih bolje spoznajo. Obenem pa ti dogodki dajejo dodano vrednost bivanju v naši občini, prav tako prepoznavnost in so pomemben doprinos za turizem," razloži. 

Vlogo povezovalca bo prenesel na evropski parket 

Inspiracijo za županstvo Klobasa ne išče le preko občinskih meja, ampak tudi v tujini, odkoder v lokalno okolje prinaša dobre prakse. Kot svoj največji dosežek izpostavi povezanost občanov, ker so v občinski svet prišli prav vsi njegovi svetniški kandidati, tudi ni političnih delitev. Prepričan je, da bo to vlogo povezovalca uspešno prenesel tudi na evropski parket: "Že danes mi ni pomembno, iz katerega političnega pola nekdo prihaja. Pomembno je, v katerih točkah se bova našla in ustvarila nekaj dobrega za soljudi. Če dva različna politika ne najdeta vsaj treh skupnih točk, potem naj zamenjata posel. Menim, da je čas, da presežemo staro politično miselnost in se več ukvarjamo z operativnimi projekti."

Moti ga strankarsko enoumje 

Kritičen je do obstoječih slovenskih evropskih poslancev, ki so preveč razdeljeni in se grejo ideološki boj. To se po njegovem mnenju dogaja zato, ker imamo politike, ki so premalo ambiciozni in niso dovolj vizionarski. Potrebno bi bilo razmišljati o projektih, konkretnih rešitvah, kar pa en sam človek ne zmore. "Super je, če so različna mnenja in da v različnih mnenjih iščemo najboljše rešitve." Potrebno je zastavljati strateške projekte, ki se ne bodo zaključili ob koncu mandata. 

Poudarja, da mora sodobna politika slišati in razumeti različna stališča, človekove pravice morajo ostati naše temeljne pravice, človekovo dostojanstvo pa nedotakljivo.

Zelo ga moti strankarsko enoumje, kar se kaže v tem, da se za razliko od uradnega stališča stranke, ki ji pripada, zavzema za varen in dostopen splav po vsej Evropi, podpira legalizacijo konoplje, pomoč pri prostovoljnem končanju življenja in preferenčni glas na parlamentarnih volitvah. K temu doda, da svojih osebnih stališč nikomur ne vsiljuje, da imajo v stranki demokratični način odločanja in da večina odloči o stališčih stranke. Na področjih gospodarstva, zdravstva, pri evropskih temah in drugih pomembnih vprašanjih pa je v celoti usklajen s stališči  Nove Slovenije. 

[[image_2_article_66662]]

Od migracij je najbolj problematičen beg možganov

Pri vprašanju migracij je David Klobasa kritičen do nelegalnih migrantov, zagovarja stališče, da mora Evropa zavarovati svoje zunanje meje. Ob tem pa opozarja na drugo obliko migracij, ki se domala vsak dan dogaja pred našimi očmi - beg možganov oziroma selitev mladih v tujino. Pravi, da jim takšnega ravnanja ne zameri, tudi sam je dve leti pomembne izkušnje nabiral v Nemčiji in eno leto na Portugalskem. "Takšne migracije vzpodbujamo sami. S tem ko mladi gredo za nekaj let na obisk v tujino, pridobijo širino. Zagotovo pa ni dobro, če se ne vrnejo. Enostavno ne znamo vzpostaviti dovolj dobrega okolja, da bi mladi ostali doma. Težave so v stanovanjski problematiki, davčnih obremenitvah, premalo konkurenčnem gospodarskem okolju. Na teh točkah je potrebno iskati konkretne rešitve, ne pa strašiti z imaginarnimi problemi."

Ključne teme, ki jih David Klobasa obravnava in bodo tudi v prihodnje v ospredju, so poleg migracij še zdravstvo s poudarkom na duševnem stanju mladih, kmetijstvo in zeleni prehod, učinkovito gospodarstvo in regionalni razvoj.

Graditi moramo na tradiciji, trajnosti, osnovnih produktih in butičnosti pridelave

Zagovarja tako imenovano butično kmetijstvo, ki ga je podrobneje spoznal v tujini. Prepričan je, da bi morali naši evropski poslanci za Slovenijo izpogajati posebne pogoje glede na specifike našega kmetijstva. Tega lahko, kot nadaljuje, primerjamo s švicarskim. "Zavzemal bi se predvsem za to, da razumemo, kaj je specifika naše države, in da vemo, kjer so rešitve. Butično kmetijstvo bi slovenskemu kmetu pri prodaji omogočalo večjo razliko v ceni. V mislih imam recimo nakup hrane na manjših kmetijah, kjer ni industrijske proizvodnje, pač pa neka osebna nota. Sem velik nasprotnik gensko spremenjenih živil. Če se podredimo evropskim direktivam, ki kmetijsko pridelavo različnih držav med seboj enačijo, enostavno izgubimo vrednost. Graditi moramo na tradiciji, trajnosti, osnovnih produktih in butičnosti pridelave." Prepričan je, da v kmetijstvu premalo govorimo o vinogradništvu, vinarstvu in sadjarstvu, kjer ima Slovenija zelo velik potencial. 

"Občine in župani smo vedno postavljeni v nek skrajni rok"

Precej pozornosti David Klobasa namenja regionalnemu razvoju. Pri tem izhaja iz svojih županskih izkušenj. Ponosen je, da je občina Sveta Trojica trenutno po črpanju evropskih sredstev glede na število prebivalcev uvrščena na visoko tretje mesto. Pove, da imajo občinske uprave, če so seveda proaktivne, dovolj informacij o evropskih razpisih, težava pa je v tem, da vedno vsi sistemi, torej lokalni, državni in evropski, ne delujejo. "Na državni ravni pogrešam jasno strategijo o tem, kaj želimo. Leta 2021 smo začeli z novo evropsko finančno perspektivo, smernice zanjo smo prejeli šele pred kakšnim mesecem ali dvema. Do leta 2027 pa morajo biti pripravljeni razpisi, izbrani izvajalci in izvedeni projekti. Občine in župani smo vedno postavljeni v nek skrajni rok. 70 odstotkov časa na državni ravni porabimo za uvajanje programov, projektov in smernic, le 30 odstotkov pa nam ostane za izbor projektov, razpise in izvedbo."

Podjetja so preveč davčno obremenjena

Kot svojo kvaliteto izpostavi inovativne ideje, za izvedbo katerih pa mora priti na evropsko raven odločanja.

"Kot povezovalec skupnega projekta, ki bi zajemal več občin, bi lahko spravili regijo na višji nivo."

Minil je čas, ko občine in regije gledajo samo nase, pomembno je, da med seboj operativno sodelujejo. Na evropski ravni lahko najdemo odlične primere dobrih praks razvojnih projektov, ki jih lahko implementiramo v naše okolje, pove. Pri gospodarstvu je ključno, da tako na ravni Slovenije kot Evropske unije zmanjšamo davke, saj so podjetja preveč davčno obremenjena, nadaljuje. Težavo vidi tudi v preveč zbirokratiziranem sistemu

[[image_1_article_66662]]

Družbena omrežja in umetna inteligenca 

Uporabi družbenih omrežij je naklonjen, koristi jih tudi sam, je pa kritičen do nespoštljivih objav. Meni, da moramo na tej točki kot družba narediti več, predvsem pa spoštovati različna mnenja in človekovo dostojanstvo. Glede umetne inteligence ima nekoliko bolj konzervativno mnenje, na tem področju bi uvedel  regulacije. "Vidimo, da se dogajajo zlorabe umetne inteligence. Glede na to, koliko informacij dnevno prejme umetna inteligenca in se zato posledično širi ter izpopolnjuje, me zanima, kako bo izgledal svet v obdobju naslednjih petih let."

Zakaj kandidira za evropskega poslanca?

"Ker je potrebno na te funkcije spraviti operativne ljudi. Moj cilj nikoli ni bil postati župan, do tega je prišlo, ker sem želel dokazati, da se da narediti več. Če nekdo res živi in dela za skupnost, lahko ustvari dobre in drugačne rezultate. Prepričan sem, da lahko s svojim znanjem in izkušnjami ustvarjam dobro tudi v širši regiji. Odlično izhodišče za to je prav Evropska unija, odkoder je v Slovenijo poslanih 80 odstotkov zakonov."

V Maribor je povabil svoje prijatelje, vsak od njih bo predstavil svojo uspešno zgodbo

S kampanjo je začel 9. maja v domači Sveti Trojici in od takrat obiskal številne slovenske kraje. Včeraj v dvorcu Rakičan organiziral večji dogodek - pogovor na temo "Kakšno prihodnost si želimo? Aktivirajmo se za dobro!".

Naslednje druženje, ki ga bo organiziral, pa bo v Mariboru, v Hiši Stare trte, in sicer to soboto, 1. junija, od 10. ure dalje. K sodelovanju je tudi tokrat povabil zanimive sogovornike. Sabino Markoli, doktorico dentalne medicine in podpredsednico Strokovnega združenja zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov, Lidijo Divjak Mirnik, svetnico Mestnega sveta MO Maribor in nekdanjo poslanko, Smiljana Škarico, podjetnika, lastnika frizerskega salona z dolgoletno tradicijo in predsednika sekcije frizerjev pri Obrtni zbornici Slovenije, Kim Slokan, podjetnico, lastnico uspešne "multibrand" trgovine Allegria, ki na slovenskem trgu obstaja že več kot 30 let, Bernarda Memona, direktorja območne službe Zavoda Republike Slovenije za zaposlovanje v Mariboru in Bernardo Vogrin, doktorico medicine, pediatrinjo in vodjo ambulante Pedenjped v Lenartu.

"Zelo sem hvaležen vsem, ki se izpostavijo v času kampanje, zato vsem gostom že danes hvala."

Vsi povabljeni gostje so njegovi dobri prijatelji, vse, kot pravi, neizmerno spoštuje, saj niso "jamrači", ampak se maksimalno trudijo in delajo na svojih področjih. Zdi se mu pomembno, da ljudje slišijo njihove dobre prakse in pozitivne stvari, kar je v politiki prej izjema kot pravilo. V vlogi moderatorja in povezovalca ključnih sporočil bo nastopil sam, od sogovornikov in občinstva pa pričakuje sproščen pogovor o temah, s katerimi se lahko aktiviramo za dobro.

Vedno bo zagovarjal manjšine in človeka kot takega 

Ob koncu kandidatu za evropskega poslanca zastavimo vprašanje, katere vrednote bi morala zagovarjati Evropska unija. "Ključne vrednote so človekovo dostojanstvo, ki mora biti nedotakljivo, in človekove pravice. Vsak se svobodno odloča o sebi in svojem življenju. Zagotovo bom vedno zagovarjal manjšine in človeka kot takega," sklene David Klobasa.