Neurja so zadnje čase prave nepredvidljive naravne katastrofe, ki lahko povzročijo obsežno škodo na domovih in ostalem premoženju. Kljub temu, da se popolnoma zaščititi pred njimi ne moremo, lahko s primernimi preventivnimi ukrepi zmanjšamo tveganje in omejimo posledice neviht in vsega, kar je z njimi povezano. In če pride do nevšečnosti? Tukaj nastopi preprečevanje širjenja obsega nastale škode in prijava škode pri zavarovalnici.

Kako torej »zvoniti pred točo« in kaj storiti, če pride do škode?

Streha je prva linija obrambe

Streha vašega doma je ena izmed najbolj izpostavljenih površin, zato morate poskrbeti, da je v dobrem stanju. Redno pregledujte strešne kritine, žlebove in odtoke, da preprečite nabiranje vode in morebitne poškodbe zaradi padavin.

Če je streha že stara in dotrajana, razmislite o njeni zamenjavi s kakovostnimi materiali, ki bodo bolje odporni proti toči.

Protitočna mreža

Če živite na območju, kjer so toče pogoste, razmislite o namestitvi protitočne mreže nad streho. Ta varnostna dodatna plast lahko prepreči, da bi toča večjega obsega povzročila neposredno škodo na strehi in drugih delih nepremičnine.

Če je vaša nepremičnina obdana z drevesi, poskrbite za redno vzdrževanje in obrezovanje vej, ki bi lahko padle na streho med neurjem. Močan veter lahko podre tudi drevesa, zato je pametno odstraniti suhe in oslabljene veje, ki predstavljajo nevarnost za okolico.

Okna in vrata

Opremite svoja okna in vrata s protitokovnimi zaklopkami, ki preprečujejo vdor padavin in toče v notranjost doma. Poleg tega razmislite o namestitvi zaščitnih mrež ali rešetk na okna, ki bodo preprečile, da bi toča razbila steklo.

Če imate okenske rolete, se med neurji obvezno sprehodite po stanovanju ter spustite vse rolete – tako bodo vaša okna veliko bolj varna!

Varovanje električnih naprav

Med nevihtami izključite ali izklopite električne naprave, da preprečite poškodbe zaradi udara strele ali drugih električnih okvar. Uporabite zaščitne vtičnice in prenapetostne zaščite za zaščito občutljive elektronike.

Zavarovanje nepremičnine

Preverite svojo zavarovalno polico in se prepričajte, da ste ustrezno zavarovani pred škodo, ki jo povzročijo toča in neurja. Preverite kritje za nevarnosti, kot so toča, vihar, strela, požar in ali imate sklenjeno strojelomno zavarovanje, ki krije vsako okvaro naprave, kot tudi indirektni udar strele. Če je potrebno, prilagodite svojo zavarovalno polico, da bo zajemala vse, kar potrebujete.

Vrt in okolica

Odstranite vse predmete na vrtu, dvorišču ali balkonu, ki bi lahko v močnem vetru postali nevarni. Da, tudi pepelnik ali majhna steklena posodica za čajno svečko sta lahko ob neugodnih pogojih usodna. Morebiti ju veter zanese v okno ali v fasado, kar lahko na njej pusti trajne posledice.

Pritrdite ali pospravite težje predmete, kot so vrtno pohištvo, lonci za rože in drugi predmeti, ki bi se lahko v nevihti prevrnili.

Avtomobil na varno

Poskrbite tudi za svoj avtomobil. Če imate možnost, ga postavite v domačo garažo ali garažo najbližjega nakupovalnega centra. Slednji v času neurij svoja parkirišča vselej prijazno ponudijo za uporabo tudi čez noč.

Če že avtomobila ne postavite v garažo, pa preverite, da se ne bo nahajal pod večjimi drevesi, panoji ali ob drugih objektih, ki bi lahko padli nanj in ga poškodovali.

Tako pri Zavarovalnici Sava poteka ogled škode po toči na avtomobilu.

Tako pri Zavarovalnici Sava poteka ogled škode po toči na avtomobilu.

Smetnjaki

Kdo bi si mislil, da je potrebno pomisliti tudi nanje, a zadnja neurja so pokazala, da so lahko prazni smetnjaki velika grožnja, saj jih veter prevrača kar po vsej okolici!

Če je mogoče, jih pritrdite ali zvežite ter tako preprečite, da bi se z »letečim smetnjakom« morebiti srečal nič hudega sluteči mimoidoči ali mimovozeči.

Kaj pa, če kljub temu pride do škode?

Silovita neurja so žal poletna stalnica, ki ji ne moremo uiti, se pa lahko nanje ustrezno pripravimo. S pravilnimi preventivnimi ukrepi in ustrezno zaščito lahko zmanjšamo tveganje in omejimo morebitno škodo.

V primeru, da se vreme izkaže za neusmiljeno ter vaše premoženje utrpi škodo, se lahko za prijavo slednje obrnete na Zavarovalnico Sava ali to uredite kar po spletu.


So neurja pustila posledice? Prijava škode tukaj.


S prijavo škode prek njihove spletne strani boste lahko hitro in enostavno nadaljevali z obnovo in popravilom. Spletno prijavo izpolnite in oddate tukaj.

prijava škode

Nastalo škodo na premoženju fotografirajte in foto posnetke priložite ob spletni prijavi. Tako bo cenilec že ob pregledu prijave videl obseg nastale škode in ocenil, ali je za cenitev potreben tudi ogled. S tem bo postopek obravnave zavarovalnega primera še krajši.

Prijava škode na daljavo

Ogled škode tudi z droni

Cenilec bo v primeru, ko bi bilo to zaradi hitrejšega ogleda in večje varnosti potrebno, opravil tudi ogled nastale škode z dronom.

Preprečite širjenje škode

Pomembno je, da v primeru nastale škode zaščitite svoje premoženje in s tem preprečite, da bi se obseg škode povečal.

Obrnite se na svetovalce Zavarovalnice Sava na klepetu na zav-sava.si, na [email protected] in na 080 19 20.

Kraj škode zavarujte, odstranite veje, drevesa in podobno, nastalo škodo fotografirajte, prijavite zavarovalni primer in počakajte, da vas kontaktirajo iz zavarovalnice.

Če je neurje s točo poškodovalo vaše vozilo, storite podobno. V primeru razbitih stekel prekrijete mesta, kjer bi lahko v notranjost tekla voda, ali vozilo postavite pod streho. S popravilom počakajte, saj morate škodo najprej prijaviti, da naša zavarovalnica odobri popravilo.