Delo na vrtu se je že zdavnaj začelo, a zaradi nestabilnega vremena številni vrtnarji svojih sadik še niso posadili na prosto. Nekateri za svoj vrt uporabljajo sadike, ki so jih vzgojili sami, drugi pa jih kar kupijo v trgovini. A v obeh primerih je dobro upoštevati nekaj preprostih nasvetov, s pomočjo katerih bodo sadike lepo uspevale.
Preden se vrtnarji lotijo presaditve, morajo imeti na voljo primerne sadike. Tako morajo le-te imeti močne korenine.
Presaditev je šok za rastline
Nagla sprememba okolja lahko za mlade rastline predstavlja šok. Zato je pomembno, da jih navadimo na novo temperaturo in okolje. To storimo tako, da mlade rastline vsaj en teden, preden jih posadimo na stalno mesto na vrtu, navadimo na okolje zunaj zaprtih prostorov. Najbolje pa je, da to storimo dva tedna prej. Lončke s sadikami prestavimo ven na teraso, balkon ali podobno.
Zaradi nizkih temperatur ponoči je med drugim priporočljivo, da sadike vsak večer prestavimo v hišo ali stanovanje in jih zjutraj ponovno postavimo ven. Tako bomo poskrbeli, da zaradi morebitne pozebe mlade rastline ne bodo poškodovane.
Pomembna je primerna priprava zemlje na vrtu
Pri presaditvi sadik pa ni pomembna le priprava samih rastlin, ampak tudi zemlje na vrtu, kjer bodo sadike dobile svoj stalni dom. Vrt je tako treba dobro prekopati in dodati nekaj gnojila. Tako v zemljo na vrtu dodate kompost in vse skupaj dobro premešate. Če imate doma kokoši, lahko uporabite tudi njihove iztrebke. Z navadnim pepelom iz peči pa lahko zemljo dodatno razrahljamo.
Po pripravi zemlje na vrtu je dobro, da naredimo načrt, kam bomo posadili posamezno sadiko. Pri tem je pomembno upoštevati kolobarjenje, kar pomeni, da iste vrste ne posadimo več let zapored na isto mesto, saj bomo zemljo s tem osiromašili in naše rastline ne bodo dobro uspevale. Prav tako se pri neupoštevanju kolobarjenja lažje širijo bolezni in škodljivci.
Kako globoko posadimo sadiko, je odvisno od njene vrste
Pri presaditvi je pomembno upoštevati tudi, kako globoko posadimo sadike. Lahko jih posadimo do prvih pravih listov, do koreninske grude ali tako, da je del koreninske grude na prostem. Do prvi pravih listov posadimo na primer zelje, ohrovt, brokoli, bučke, papriko in paradižnik. Pri korenčku, poru, rdeči pesi, redkvici ali špinači vkopamo le koreninsko grudo. Pri solati pa jo vkopljemo le delno.
Ne smemo pozabiti na zaščito
Ko smo sadike posadili na vrt, jih moramo zavarovati pred morebitnimi nizkimi temperaturami. Najbolje je da uporabimo vrtno kopreno. Z njo bomo mlade rastline zavarovali pred pozebo, in sicer tako, da gredo klasično pokrijemo ali naredimo vrtne tunele.