Vrtičkarji so v zadnjih dneh zaskrbljeno pogledovali v nebo in upali, da jim bodo neurja, ki so jih spremljali močni nalivi, hudourniški veter in toča, povzročila čim manj škode. Kot pojasnjuje Miša Pušenjak, specialistka za zelenjadarstvo in okrasne rastline s Kmetijsko gozdarskega zavoda Maribor, je škoda na vrtninah narejena tudi takrat, ko pade le nekaj toče med dežjem. Tudi zaradi velikih kapljic dežja, ki so padale pod močnim pritiskom, so posevki lahko poškodovani. Te mikro rane pa so potem najpogosteje vstopna mesta za glivice in pogosto tudi bakterije.
V vlažnih razmerah uporabimo bakrena listna gnojila
Miša Pušenjak svetuje, da zaščito rastlin opravimo takoj, ko bodo to razmere na vrtu dopuščale. Najbolje v petek ali soboto pred naslednjimi padavinami. “Takrat vrtnine poškropimo z bakrenimi listnimi gnojili, tisti, ki prisegajo na naravno, pa lahko uporabijo rmanov, žajbljev, kamilični ali timijanov čaj. Primerno je tudi škropivo iz sode bikarbone, prav tako je učinkovita preslica, ki je je v teh dneh polno po njivah. Poberemo jo svežo in jo prelijemo z vrelo vodo, če imamo več časa, pa jo pripravimo podobno kot koprive – pustimo jo stati v vodi do 48 ur. Tedensko pa rastline do konca vegetacije škropimo še z aminokislinami (Algovital, Delfan, Protifert LMW,… ali izvlečki morskih alg (Algoplasmin, Phylgreen, …), veljata tudi pripravka iz ognjiča in regrata. Ko se bo vrti osušil, bakrena gnojila niso več potrebna.”
Plodove pobiramo sproti
Pomembno je tudi, da plodove pobiramo čim bolj sproti. Zrelega paradižnika ne pustimo na rastlini, saj zanjo predstavlja dodatno breme. Naša sogovornica še svetuje, da čebulo in česen čimprej spulimo, enako velja za korenje, če je že dovolj veliko, nato vrtnine posušimo v senci. “Letos izjemoma čebulo in česen obrežemo, saj se na listih pojavlja veliko bolezni.” Tudi rdečo peso, če je bila prizadeta od toče, čimprej pospravimo z vrta.