Alu ograje so že vrsto let med najpogosteje zastopanimi na slovenskih in tudi evropskih dvoriščih ter stanovanjskih objektih, za njihovega vodilnega evropskega ponudnika pa velja znamka Guardi, ki jo na območju Slovenije predstavlja podjetje Elšnik d.o.o. Gre za družinsko dejavnost, za katero stojita zakonca Lilijana in Matjaž Elšnik, leta 2019 proglašena za najboljšega Guardi HmbH tujega partnerja.

K temu obilo prispevajo izjemne značilnosti alu ograj, ki imajo v primerjavi z ograjami, izdelanimi iz ostalih materialov, številne prednosti. Aluminij je lahek, a konstrukcijsko trden material, primeren za oblikovanje po meri. Iz tega razloga alu ograje Guardi obstajajo v več izvedbenih različicah – Astral, Eclipse, Lunar, Orbit, Pluto in Stellar. Vse so na voljo kot balkonske in dvoriščne ograje, pri čemer pa so slednje opremljene z drsnimi ali s krilnimi dvoriščnimi vrati v istem slogu.

Nabor modelov in barv je torej izredno širok ter zmožen prilagoditi se arhitekturi same stavbe, nič manj pomembna pa ni niti zavezanost ograjnih sistemov trajnosti, saj je aluminij možno reciklirati. S tem se poskrbi za kar najmanjši negativen vpliv na okolje, kar je mogoče povezati tudi z minimalnim vzdrževanjem.

Alu ograjene zahtevajo brušenja, lakiranja ali barvanja, temveč izključno občasno, enkrat do dvakrat letno, čiščenje z mehko krpo in mlačno vodo, po potrebi z blagim čistilnim sredstvom. So odporne na veter, sonce, dež, korozijo, UV žarke in mehanske poškodbe ter so narejene po individualnih željah in merah vsake stranke.

Funkcionalnost, kakovost in estetska dovršenost so vsekakor zaslužne za kroženje marsikaterega mita o alu ograjah, ki pa jih v nadaljevanju tega prispevka argumentiramo in brez dileme zlahka zavržemo.

#mit1 Alu ograje so predrage.

NE DRŽI. Začetni vložek v alu ograje je sicer lahko nekoliko višji od nakupa ostalih ograj, vendar ga dolga življenjska doba in minimalne zahteve po vzdrževanju še kako upravičijo. Če lesene ograje zahtevajo redno brušenje, lakiranje in barvanje, jeklene brušenje in premazovanje s sredstvom proti rjavenju, je alu ograje dovolj le enkrat do dvakrat letno obrisati z mehko, vlažno krpo.

Ker aluminij ne rjavi in prvotno barvo ohrani tudi po preteku več let, velja, da alu ograje praviloma preživijo generacijo, zato Guardi nanje priznava garancijo v trajanju kar dveh desetletij.

Finančno višja naložba je iz tega razloga prvenstveno povezana z dolgoročno investicijo, ki v kasnejšem obdobju ne terja vložka v vzdrževanje, hkrati pa alu ograje združujejo visoko kakovost, garancijo in veliko mero prilagodljivosti, zaradi česar veljajo za edinstvene.

#mit2 Alu ograje niso dovolj trpežne.

NE DRŽI. Aluminij je res lahek material, primeren za oblikovanje, vendar je obenem izredno trpežen, močan, odporen in stabilen. Vse našteto je razlog, da se uporablja v letalski in avtomobilski industriji, kjer je treba zagotoviti tako lahkost kot zmožnost prenašanja velikih obremenitev. Alu ograje so zaradi ojačanih profilov visoko odporne na deformacije zaradi vetra, snega, mehanskih in drugih poškodb.

Uporabljajo se v zasebne in industrijske namene, kjer so obremenitve večje, o kakovosti ter trdnosti konstrukcije pa med drugim priča certifikat o zadovoljevanju varnostnih in vzdržljivostnih standardov. Alu ograje Guardi tako veljajo za varno in dolgotrajno rešitev z minimalnim škodljivim vplivom na okolje.

#mit3 Alu ograje so dolgočasne in enolične.

NE DRŽI.Široka paleta slogovnih možnosti, lamelnih postavitev, barvnih kombinacij in dodatkov omogoča edinstvene alu ograje, prilagojene potrebam, željam ter življenjskemu slogu vsake posamezne stranke. Alu ograje so izdelane po meri, opravljena pa je tudi izmera na lokaciji, kjer strokovnjaki presodijo, ali so potrebne prilagoditve oziroma posebne predpriprave. Prav tako so na voljo za svetovanje ter dodatne informacije.

Poleg predhodne podpore znamka Guardi zagotavlja lastno servisno službo, vsako stranko pa ob montaži seznani s priporočili za vzdrževanje alu ograj. Za dodatno prednost velja še možnost kombiniranja več barv in menjava poškodovane komponente, če vendar pride do večjih poškodb. Seveda je slogovno možno uskladiti in poenotiti vse ograjne sisteme, stopniščne, terasne, dvoriščne in balkonske ograje.

#mit4 Alu ograje niso okolju prijazne.

NE DRŽI. Morda je proizvodni proces aluminija energetsko nekoliko zahteven, a življenjska doba materiala in končnega produkta ter zmožnost recikliranja tega njegovo proizvodnjo upravičujejo. Aluminij je eden najpogosteje recikliranih kovinskih materialov, ki z novim življenjskim ciklom ne izgubi svojih lastnosti, samo recikliranje pa zahteva celo 95 % manj energije kakor njegova proizvodnja.

Da so alu ograje okolju prijazne, dokazuje dejstvo, da ne ustvarjajo odpadkov in da je njihovo vzdrževanje minimalno, saj ne zahtevajo uporabe barv, lakov in drugih kemikalij. Guardi poleg tega prisega na okolju prijazne postopke. Lakiranje izvaja brez topil in je prejemnik okoljskih certifikatov, obrate pa ima v Avstriji, kjer sta tako proizvodnja kot reciklaža alu ograj strogo nadzorovana.

#mit5 Alu ograje hitro zbledijo ali izgubijo barvo.

NE DRŽI. Lesene, plastične in nekatere druge ograje, tudi cenejše alu ograje, pri katerih ni površinske obdelave, sčasoma resnično izgubijo svoj lesk, alu ograje Guardi pa so industrijsko prašno lakirane ter zato vodoodporne.

Njihova barva se ne lušči in ne bledi, prav tako pa nanjo ne vplivajo vremenski vplivi, kot so dež, sneg, mraz in sonce, k čemur največ pripomore nanos barve s pomočjo elektrostatike. Ta ustvari izredno trpežen sloj, nanesen na aluminij, zaradi česar alu ograje svoj prvotni videz ohranijo tudi po preteku več let, celo desetletij, in to ne glede na to, ali gre za dvoriščne ali balkonske ograje.

Z dodatno UV zaščito, ki preprečuje razpad pigmenta in brez potrebe po vzdrževanju ali čiščenju z agresivnimi kemikalijami, zaradi katerih bi se barva mehansko obrabila, alu ograje ostajajo nespremenjene, zato njihov proizvajalec nanje zagotavlja kar dvajsetletno garancijo.

#mit6 Alu ograje niso primerne za območja z ekstremnimi vremenskimi razmerami.

NE DRŽI. Aluminij je za uporabo na prostem pravzaprav idealen, in to neodvisno od tega, ali gre za visokogorsko ali obmorsko območje. Ker ne oksidira kot jeklo, se na njem ustvari zaščitna oksidativna plast, ki alu ograje ščiti pred nastankom korozije, te pa so odporne tudi na sneg, led, dež, vlago, UV žarke, sonce in druge vremenske vplive. Poleg tega se aluminij ne krči in razteza, kot je to značilno za plastiko, kar pomeni, da ne poka in se po preteku časa ne deformira.

Da je temu tako, dokazujejo testi, ki jih je podjetje Guardi izvedlo v različnih klimatskih pogojih po Evropi, vključujoč močno burjo, pogosta temperaturna nihanja in visoke poletne temperature. Iz tega sledi, da so alu ograje primerne prav za območja z ekstremnimi vremenskimi razmerami, kjer vsi drugi materiali prej kot svoje pozitivne plati prikažejo svoje šibkosti.

Več o alu ograjah Guardi in izvedbenih različicah Astral, Eclipse, Lunar, Orbit, Pluto in Stellar lahko izveste preko povpraševanja, oddanega na spletni strani, telefonski številki +386 (0)40 866 902 ali elektronskem naslovu [email protected].