Ko božični čas mine, nas čaka nekaj, kar nihče ne počne z nasmehom na obrazu … Pospravljanje praznične dekoracije. Na tem mestu se pogosto soočimo z izzivom – kako vse to shraniti, da bo naslednje leto spet vse na svojem mestu, brez poškodb in zmede?

1. Pazite na drevesce

Če imate umetno drevesce, je sicer najbolj praktično, da ga pospravite v omaro in to je to. Toda, če želite, da bo drevo tudi naslednje leto lepo in uporabno, ga je dobro shraniti v originalni embalaži. Če embalaže ni več, uporabite veliko zaščitno vrečo. Samo poskrbite, da drevesce ne bo preveč stisnjeno. Veje namreč potrebujejo prostor, da ohranijo svojo obliko.

2. Božične lučke brez zapletov in zapletanja

Kdo si ne želi, da bi božične lučke vedno delovale brez težav, ko jih spet izvlečemo iz omare? Da se to zgodi, je najboljše, da jih shranite z malo več pozornosti.

Namesto da jih preprosto naložite v kup, jih previdno zvijete in shranite v škatlah ali na posebnih bobnih. Tudi plastični ovitki, ki jih najdemo v trgovinah, so odlična rešitev. Ne samo, da bodo lučke ostale v dobrem stanju, ampak boste naslednje leto hitro našli tiste, ki jih potrebujete. Povsem praktičen nasvet je tudi, da jih previdno ovijete okrog tulca, ki ostane, ko porabimo vse papirnate brisačke.

3. Previdno z okraski

Stekleni okraske je treba obravnavati kot pravo dragocenost. Zaradi svojega občutljivega materiala se hitro zlomijo, če niso pravilno shranjeni. Zato jih obvezno zavijte v mehak papir ali krpo ter jih šele nato pospravite v škatle. Najbolje, da tako ravnate tudi z okraski, ki sicer niso stekleni, a so zaradi tankih umetnih materialov prav tako krhki.

Posebej praktične so škatle, ki imajo notranje pregrade, saj te preprečijo, da bi se okraske med shranjevanjem udarili drug ob drugega. Ko shranite vse okraske, jih označite – s tem boste lažje našli tiste, ki jih potrebujete, brez da bi morali odpreti vse škatle.

4. Zeleni okraski

Tisti, ki imate radi naravne zeleni okraske, veste, kako hitro lahko venčki in smrečice postanejo suhi. Če želite, da svežina zeleni okraskov ostane čim dlje, jih hranite v papirnati vrečki ali kartonski škatli z odprtinami za zrak. Tako preprečite, da bi se prehitro posušili in izgubili svojo lepoto ter se izognete temu, da bi vas prihodnje leto pričakalo plesnivo presenečenje.

5. Ohranjanje svečk in sveč

Sveče morajo biti shranjene na suhem mestu, kjer niso preveč izpostavljene toploti, saj se lahko poškodujejo ali stopijo. Najbolje je, da jih shranite v škatlah, ki jih zaščitijo pred udarci, in tako preprečite, da bi bile poškodovane, ko jih boste naslednje leto ponovno prižgali.

6. Označite škatle

Ko vse shranite, je dobra ideja, da vse škatle označite. Tako boste prihodnje leto brez težav našli, kar potrebujete, in ne boste imeli občutka, da iščete iglo v kopici sena. Enostavno napišite, kaj je v škatli, bodisi z markerjem ali nalepkami, da boste vedeli, kaj je kje.

7. Prava temperatura in vlažnost

Poleg vsega pa je pomembno tudi, kje vse to shranjujete. Zelenje, sveče, okraske in vse ostalo je najbolje shraniti v hladnem, suhem prostoru, stran od prevelike vlage in ekstremnih temperatur.

Čeprav se morda zdi, da božični okraski niso tako občutljivi na to, kot smo mislili, so ti detajli še kako pomembni, da bo vse ostalo v dobrem stanju do prihodnjega leta.