Peleti postajajo vse bolj priljubljen energetski vir za ogrevanje domov in industrijskih objektov, saj ponujajo številne prednosti. Uvrščajo se med obnovljive vire energije in so manjši onesnaževalci okolja. So tudi cenejši in bolj enostavni za uporabo.

Kaj so peleti?

Gre  za zdrobljen les, ki je močno stisnjen. Lahko so izdelani iz katerekoli vrste lesa, lahko pa tudi iz lesnih odpadkov, kot so opilki, žagovina, lesni prah itd. Uporabljajo se lahko tudi veje, lubje ter neuporabni kosi lesa, ki sicer niso primerni za drugo predelavo.

Za oblikovanje v pelete ni potrebno nobeno lepilo, saj les samo po sebi vsebuje lepilo imenovano lignin, ki je hkrati tudi dobro gorivo.

Ker so peleti izjemno stisnjeni, vsebujejo veliko energije glede na manjšo prostornino. To omogoča, da z majhno količino pelet dosežemo visoko toploto. Učinkovitost pelet pri ogrevanju je zelo visoka, saj imajo visok izkoristek izgorevanja, kar pomeni, da se večina energije sprosti kot toplota in se izkoristi za ogrevanje prostora.

Okolju prijazno ogrevanje.

Najpomembnejši argument uporabe sodobnih goriv iz biomase je zagotavljanje zmanjševanja škodljivih izpustov v okolje. Fosilna goriva med izgorevanjem v ozračje izločajo ogljikov dioksid, ki je bil prej ujet pod zemljo, medtem ko so lesni peleti nevtralno gorivo, saj se med njihovim gorenjem v ozračje sprošča samo CO2. Zato pravimo, da je ogrevanje na biomaso CO2 nevtralno, kar pomeni, da je ekološko.

Lesni peleti ali drva?

V primerjavi z drvmi imajo peleti več prednosti:

  • so enake velikosti,
  • vsebujejo manj vlage,
  • za seboj pustijo manj pepela,
  • omogočajo lažje skladiščenje,
  • peči na pelete so lažje za uporabo.

Kakšen je postopek izdelave peletov?

Peletiranje je poseben postopek, s katerim izdelujejo pelete. Lesna surovina se najprej grobo zmelje v kladivnih lesnih mlinih, nato sledi fino mletje. Žagovina svežega lesa lahko vsebuje tudi do 50% vlage, zato je potrebno sušenje. Nazadnje se material stiska v specializirani napravi – peletriki. Na koncu je potrebno ohlajanje, saj peleti prihajajo iz naprave relativno vroči. Sledi pakiranje pelet, tiste v razsutem stanju v cisternah pa čakajo na transport ali naknadno pakiranje.

Cena ogrevanja na pelete

Z učinkovitim izgorevanjem in visoko energetsko gostoto peleti omogočajo večje prihranke pri stroških ogrevanja v primerjavi z drugimi viri energije. Kljub nekaterim začetnim investicijam v nakup peči ali kotla na pelete se ta strošek običajno povrne v relativno kratkem času zaradi nižjih mesečnih stroškov ogrevanja. Nekako velja, da v povprečni kurilni sezoni poraba 2 kg peletov v primerjavi pomeni porabo enega litra kurilnega olja. Poleg tega se peleti lahko uporabljajo v kombinaciji z drugimi obnovljivimi viri energije, kot so sončni kolektorji ali toplotne črpalke, kar še dodatno zmanjšuje stroške ogrevanja. Sistemi za ogrevanje, ki kombinirajo pelete z drugimi obnovljivimi viri energije, so vse bolj priljubljeni, saj omogočajo večjo energetsko neodvisnost in zmanjšujejo vpliv na okolje.

Peleti so cenovno konkurenčen vir energije, še posebej v primerjavi s fosilnimi gorivi. Sicer pa je cena peletov odvisna od lokalnih razmer in razpoložljivosti biomase, vendar je običajno stabilnejša in manj podvržena nihanjem, kot cena fosilnih goriv.

V primerjavi s fosilnimi gorivi, so peleti A1 precej ugodni, hkrati pa lahko pričakujemo, da cena v kratkem ne bo bistveno narasla, saj je biomase pri nas dovolj.

V primerjavi z vsemi drugimi energenti lahko z uporabo peletov pri stroških ogrevanja prihranite od 30 pa celo do 60 odstotkov.

Ste vedeli, da je najboljši čas nakupa peletov pomlad, saj je takrat najmanjše povpraševanje? Pri nekaterih ponudnikih boste v tem času lahko zasledili napis peleti akcija, kar pomeni, da se vam nakup zagotovo splača.

Potrebujem za ogrevanje na pelete novo peč?

Pri ogrevanju s peleti se najpogosteje uporabljajo peči ali kotli na pelete. Peči na pelete običajno omogočajo avtomatsko dovajanje pelet v zgorevalno komoro, s tem pa tudi regulacijo temperature.

Sodobne peči imajo visoko stopnjo avtomatizacije, kar olajša uporabo in vzdrževanje. Nekatere pa omogočajo celo upravljanje preko pametnih telefonov ali daljinskega upravljalnika, kar še povečuje udobje uporabe.
Za čim boljši izkoristek energije, mora biti peč na pelete primerne velikosti za vaš dom. Če je prevelika, bo potratna, premajhna pa bo po drugi strani zahtevala dodatno ogrevanje, kar bo povečalo vaše stroške.
Če vam nakup peči na pelete predstavlja prevelik strošek, jo lahko samo predelate. V tem primeru boste morali zamenjati predvsem gorilnik, kar bo še vedno ceneje, kot če bi se odločili za nakup povsem nove peči.